İslamiyet Ve Rüyalar

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

İslamiyet Ve Rüyalar

İslam'da rüyanın yorumlanması yaygın bir uygulamadır. Rüya tabiri yapan kişiye ''Muabbir'', rüyalarla ilgili yazılan kitaplara ise ''Tabirname'' adı verilir. Rüya; insanla birlikte oluşan bir olgudur. İnsan gelişimi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre rüyalar insanın temel ihtiyaçları arasındadır. 

Rüya konusu özellikle Kur'an-ı Kerim'de Yusuf Suresi'nde değinilmektedir. İslamiyet'te rüya kaynak olarak görülmez sadece rüyayı gören kişinin bilinçaltı ile ilgilidir. Gördüğümüz rüyalar İslamiyet kaynaklarına göre 3 gruba ayrılmaktadır. Çok az da olsa olsa hemen hemen her insanın gördüğü rahmani rüya; mesajlar ve sırlar içeren bir rüya veya salih rüya türü olarak da kabul edilir. Kişinin gördüğü sadık rüya, yol gösterici, yönlendirici veya teselli edici olmakla beraber bilgi anlamında kabul edilemez. Nefsani rüya ise geçmişe dönük yanı kozmik olarak hatıraların veya kişinin istediği şeylerin rüyasına girmesi haline denir. Korku, üzüntü, kaygı gibi üzücü duyguları barındıran ve vesveselerle oluşan şeytani rüya; şeytandan dolayı görülen bir rüya tipi olarak görülür ve aynı zamanda bu rüyayı gören kişinin kimseye anlatmaması söylenir. Nefsani rüyalar bilim adamları tarafından da bilinçaltı rüyaları olarak da tanımlanabilmektedir. 

İnsan rüyaya göre hareket edemez. Çünkü rüya dini bir hüküm taşımaz. Bundan dolayı rüyayı gören kişi davranışlarını rüyaya göre ayarlanmamalıdır. Güzel rüyalar görmek sadece bir müjde ve sevinç kaynağıdır. Herkes rüya tabirinde bulunamaz. Sadece belirgin olanları belirleyebilirler. Eğer siz de rüyanızın tabirini merak ediyorsanız sitemizde bulunan ''Rüya Tabirleri'' bölümünden arama kısmına yazabilir veya harf seçeneğiyle aramanızı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca popüler olan rüyaları sayfamızda bulmanız mümkündür.
 


Paylaş


Rüyanızı Gönderin

Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası