İstihare Nasıl Yapılır ?

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

İstihare; iyi dilekler dileme, yapmak istediği bir şeyin hayırlı olup olmadığını anlamak için iki rekat namaz kılıp dua ederek kişinin rüyasında manevi bir işaret almak amacıyla uykuya yatma olarak tanımlanır. Ancak istiharenin tam anlamı uyumak veya rüyaya yatmak değildir.

Kişi namaz ve duasını yaptıktan sonra abdestli olarak kıbleye doğru yatmaktadır. Rüyada beyaz veya yeşil bir şeyler görürse o işde hayır olduğunu; siyah veya kırmızı görürse o işde hayır olmadığını görür. İstihare yapmak bir peygamber sünneti olarak kabul edilir. Ancak bunu yaparken  mutlaka sünnete uyulması gerekmektedir. İstiharede en önemli işaret rüyadan daha çok kalbe gelen histir. İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihare namazını kılıp duasını ettikten sonra hiç konuşulmadan yatılmalıdır. Fakat ihtiyaç varsa konuşulabilir. Aslında her zaman, yatsı namazını kıldıktan sonra ihtiyaç olmadıkça konuşmamak müstehab olarak kabul edilmektedir. 

İstihare, bir işin hakkımızda hayırlı olup olmadığını anlamak için yapılır. Bundan dolayı istiharenin şartlarına uygun olarak yapılması gerekmektedir.  
 


Paylaş


Rüyanızı Gönderin

Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası