Kontrol Edilebilen Rüyalar

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Yaşamımızın çoğunu rüya görerek geçiririz. Kimi zaman gördüğümüz rüyalar bizi ne kadar sevindirse de kimi zaman üzücü olaylarla da karşı karşıya kalabiliriz. Rüyalarımız bilinçaltımızın bir aynasıdır. Bilinçaltımıza giren her bir durum bize rüya olarak geri dönmektedir.

Rüyalar yüzyıllardır insanoğlunun araştırdığı bir konudur. Bu konulardan en çok popüler olan rüyaları kontrol altına almak bunlardan sadece birisidir. Söylenmesi bile insanın ilgisini çekmeye yeterlidir. Peki insanoğlu rüyalarını kontrol altına alabilir mi? Zekice planlanmış çalışmalarda, rüya kontrolü yapan kişi ile araştırmacı arasında genelde rüyaların görüldüğü kısım olan REM uykusu için bir iletişim kodu geliştirilmiştir. Bu yöntem kullanılarak, kontrol edilemeyenden kontrol edilen REM uykusuna geçişin, beynin ön kısmında aktivite artışı ile ilgili bir bağlantı olduğu saplanmıştır. Takip edilen bu çalışmalarda, beynin bu bölgesini elektriksel olarak uyarmanın, rüyada tecrübe edilmesini arttırdığı bulunmuştur. Lucid rüya REM evresi sırasında kendiliğinden meydana gelmektedir. Aynı zamanda Malezya'da yaşayan Senoi yerlileri bu tekniği kullanmaktadırlar. Senoili Lucid rüya ustaları öğrencilerine imajinasyon dersi de vermektedirler. Bu ders sayesinde rüyayı denetleme ve yönlendirme gibi teknik bilgileri öğrenmektedirler. Ayrıca Lucid rüyayı görenlere ve yöneten kişilere ''Oneironot'' denilmektedir. 

Lucid rüya geçmişte de izine rastlamak mümkündür. İlk olarak 8. yüzyılda Budist metinlerde rastlanmıştır. Her ne kadar kulağa hoş ve kanıtlanmış olsa bile rüyayı kontrol altına almak hiç kolay bir iş değildir. 
 


Paylaş


Rüyanızı Gönderin

Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası