Psikolojik Rüya Yorumları

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Rüyalar bilinçaltının bir aynası olduğundan psikolojik olarak da yorumlaması yapılmaktadır. Psikiyatri biliminin rüya ile ilgili ilgilenmeye başlaması 100 yıl kadar öncesine kadar uzanmaktadır. 

Psikologlara göre rüyalar beyinde önemli değişikliklere sebep olan somut bir olaydır. Gördüğümüz rüyalar bedenimizi etkiler. Dış etkenlere karşı rüyalar daha çok iç dünyamız daha etkindir. İçsel dünya demek insanın düşünce, duygu ve korkularıyla mücadele etmesi gereken problemlerdir. Kişi rüya esnasında pasif değil aktif olarak rol oynar. Psikolojideki bilişsel terapinin kurucu olan Doktor Beck, rüyaların  bir tür biyopsiye benzediğini söylemektedir. Biyopsiyle fiziksel hastalıklara teşhis konulabilmesi gibi rüya analizi de psikolojik ve psikiyatrik sorunların da kaynağına inmek mümkündür. Kişinin gördüğü rüyayı anlamak, onu hangi problemler karşısında rahatsız olduğunu, neyi hoşuna gidip gitmediğini anlamak gibi birçok etkene sahiptir. Bu sayede kişinin bilinçaltısındaki probleme algılamak ve çözmek psikologlar tarafından sıkça uygulanan bir metot haline gelmiştir. Örneğin bunalımda olan birisinin rüyalarında depresyon halinin karakterini oluşturan çaresizlik ve umutsuzluk gibi duyguların belirgin bir şekilde görüldüğü ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda kaygı, anksiyete sorunu olan kişilerde de tehlike temasını içeren ve korkutucu tarzda rüyalar gördüğünü ileri sürülmüştür. Kişinin bu gibi olumsuz durumlarının düzeltilmesi sonucunda ise rüyalarında olumlu değişiklikler görüldüğü saptanmıştır.

Günümüzde de psikologlar tarafından sıkça uygulanan bir metot haline gelmiştir. Unutmamalıyız ki her olayın başı beyinde biter. 
 


Paylaş


Rüyanızı Gönderin

Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası