Rüya Yorumlama Ve Tabiri

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Rüya tabiri, tarih boyunca tüm topluluklarının inandığı ve fazlaca uğraştıkları alanlardan birisi olmuştur. Kimi zaman tabirlenen rüyalar kişinin merakından doğan ve ilgiden öteye geçememiştir. Fakat günümüzde insanların birçoğu gördüğü rüyanın anlamını merak etmeye halen devam etmektedir.

Rüya tabirleri ikiye ayrılmaktadır. Birincisi İslami Kaynaklar olarak, ikincisi ise Psikiyatri Kaynakları olarak farklı yorumlar içermektedir. İslami Kaynaklara göre rüyanın yorumlanması için üzerinden biraz zaman geçilmesi gerekildiği düşünülmektedir. Rüyayı gören kişi bu rüyanın salih rüya, bilinçaltı rüya ya da şeytani yani korkutucu bir rüya olup olmadığını tespit etmesi gerekmektedir. Çünkü rüyalardan sadece salih rüyanın açıklaması yapılabilmektedir. Tabircinin rüyayı açıklarken karşısındaki kişinin etkileneceğini unutmamalı ve kişinin davranışlarını iyi tespit etmesi gerekir. Bundan dolayı tabiri yapacak kişinin takva sahibi birisi olması gerekmektedir. Ama aynı zamanda rüyayı gören kişi de kötü rüyalarının tabirini yaptırmamalı ve kimseyle paylaşmamalıdır. 

Psikiyatri Kaynakları İslami Kaynaklara gör daha farklıdır. Psikiyatri bölümünde psikanalizde pek çok yorum yapılmaktadır. Rüyalarda görülen bazı semboller üzerinden hastaların bilinçaltında var olan düşüncelerini harmanlayarak yorumlanmaktadır. Yine bu görüşe göre rüyalar bireyin bilinç altına açılan bir kapı olarak kabul edilmektedir. İslami Kaynaklara göre de rüyayı yorumlayacak kişinin, rüya sahibini dair bilgilere sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan yorumlar doğruluğunu kanıtlayamaz. Eğer siz de rüyanızın tabirini merak ediyorsanız sitemizde bulunan ''Rüya Tabileri'' bölümünden yardım alabilirsiniz. 
 


Paylaş


Rüyanızı Gönderin

Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası