Rüyalar Ve Bilinçaltı

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Rüyalar insanın kendini bildiğinden beri merak konusu olmuştur. Rüyalar ve bilinçaltı arasından bir köprü vardır. Bilinçli zihin buz dağının görünen küçük bir kısmıdır. Bilinçaltı ise buz dağının altında kalan asıl bölümdür. Uyanık olduğumuz zaman bilinçli kısım aktif haldedir. Uykudayken ise bilinçaltımız harekete geçerek etkin olmaktadır. Biz fark etmezsek de bilinçaltımız her zaman aktif haldedir. Günümüzde sıkça maruz kaldığımız sübliminal mesajlar ise bilinçaltımıza doğru gitmektedir. Bundan dolayı çoğu rüyalarının görmesine vesile olan bilinçaltıdır.

Rüyalar görenin kişiliğini, ilgilerini, endişelerini ve duygu durumlarını yansıtır. Bilinçaltında kalan birçok şey biz uyku halindeyken gün yüzüne çıkmaktadır. Hayatınızın olumsuz etki altında olduğunda, huzursuz ve sıkıntılı olduğunuz günlerde bu etkiler bilinçaltınıza da yansır. Aynı zamanda olumlu bir etki altında olduğumuzda ise ferahlık ve mutluluk veren rüyalar görürüz. Arnold Mindell, bilinçaltına farklı bir yaklaşımla yanaşarak ''rüya nesnesi'' olarak yorumlamıştır. Bilinçaltını nehir gibi ara vermeksizin akan bir rüya olarak görmüştür. Mindell'e göre rüyalarımız bu bütünlüğün içinden çekilmiş fotoğraflar olarak yansıtmıştır. Aynı zamanda Psikolog Erich Fromm ise rüyaların unutulmuş bir dil olduğunu ve rüyalarla hayallerin zihnimizin en önemli ihtiyaçları arasında yer aldığını söylemiştir. 

Eğer siz de rüyalarınızın tabirini ve bilinçaltınızla nasıl bir ilişkide olduğunu merak ediyorsanız sitemizde bulunan Rüya Tabirleri bölümünden yardım alabilirsiniz. 
 


Paylaş


Rüyanızı Gönderin

Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası