Uyku Nedir?

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Uyku; dış uyarılara karşı bilincin tümden veya bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük bir ölçüde azaldığı doğal dinlenme durumuna denir. Canlılar günlük işlevlerini yerine getirebilmek için uyku temel ihtiyaçlarından birisidir.

Uyku sırasında vücuttaki yapım reaksiyonları, yıkım reaksiyonlara göre daha hızlıdır. Uyku sürecindeyken büyüme faaliyeti gerçekleştirilir. Savunma, sinir, kas ve iskelet sistemlerinin yeni güne hazırlanması sağlanır. Bu süreçte ise vücut adete bir temizlik görevi yapar. Vücuda olumsuz etki yapan birçok faktör uyku sayesinde atılmaktadır. İnsan vücudunun üçte birisi uykuda geçer. Uykuda duyulan ihtiyaç insandan insana değişiklik gösterebilir. Bazı insanlarda uyku saati 3-4 saat yetmesine rağmen bazıları günde 8-9 saatin de fazlasına ihtiyaç duymaktadır. Bunun neden insanın fizyolojisidir. İnsan fizyolojisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Yeni doğan bebekler 20 saatini uykuda geçirir ve yaş ilerledikçe bu süre azalmaya başlar. Çocukluğun ileri dönemlerinde uykuda geçen saat yetişkinlere yakındır. Ergenlikte ise bir miktar daha fazla uykuya ihtiyaç vardır. Ergenlik döneminde insan vücudu daha fazla yapım ve yıkım reaksiyonları gerçekleştirmektedir. Uyku alışkanlığı ise 45 yaşına kadar büyük oranda oturmaya başlar. Yaşlılar ise hafif uykularla geçinirler. 

Vücut uykuyu tam alamadığı zaman dikkatsizlik, halsizlik, odaklanamama, vücut ısısının düşmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilir. Bundan dolayı uyku insan için önemli bir temel ihtiyaçtır. 
 


Paylaş


Rüyanızı Gönderin

Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası