Kelime-Bul Blog

Türkiye Kitap Okuma Oranında 86. Sırada!

4 Nis 2019 Ilayda guncel

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçen yıl yayınladığı verilere göre Türkiye'de kitap okuma başına ayrılan süre yalnızca 1 dakika olduğunu buna karşın televizyona ve sosyal medyaya ayrılan süreye de 6-8 saat olduğunu yayınladı. Türkiye'de düzenli kitap okuyanların oranı neredeyse binde bir. Bu oran, en fazla kitap okuyan ülkelerin başında gelen Fransa ve İngiltere'de ise yüzde 21, Japonya'da yüzde 14 ve Amerika'da da yüzde 12 civarında olduğunu gözler önüne serdi. Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi kitap kelimesinin bile anlamını bilmiyoruz. Kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu ancak Uluslararası bir sınavla gelen kötü sonuçla görebiliyoruz. Kitap okuma oranının teknolojiyle pek ilgisi yok. Çünkü teknolojinin devi olan Amerika'da bile kitap okuma oranı bizden çok daha yüksek. 

Norveç yılda ortalama olarak 137, Almanya 122, dünya genelinde ise 1.3 dolar kitap okumak için harcadığını ama maalesef Türkiye'de bu rakam 25 cent. Gerçekten ağlanacak halimize gülüyoruz. Hatırlıyorsanız önceki yazımızda Uluslararası bir sınav olan PISA'da bir kütüphane sorusu vardı. Kütüphane sorusuna dikkat çekmiştim çünkü kitap okuma oranımız o soruda gerçekten belli oluyordu. Çünkü kitap okumak için veya bir araştırmak yapmak için gidilen yeri maalesef gençler bilmiyor. Ülkece hazıra alışmışız. Hem teknolojinin getirdiği olumsuzluklar hem de kitap okuma kültürümüz neredeyse yok denilecek kadar az. Toplum olarak kitap okuyan kişiye bile saygımız kalmamış. Özellikle haberlere damga vuran metrobüs olayını çoğu kişimiz hatırlayacaktır. O habere göre metrobüste kitap okuyan adama çevresindeki kızlara hava atmak için kitap okuduğu için dövülmüştü. Demiştim ya kitap okuyanlara saygımız bile yok.

Ekonomik ve refah düzeyi yüksek olan ülkelerin başında gelen gelen Japonya'da 4 milyarın üzerinde kitap basılmaktadır. Türkiye'de ise kitap basılma oranı 23 milyon civarındadır. Aynı zamanda kitap okumayı sevmeyen ülkeler içerisinde yer alan Türkiye; Malezya, Ermenistan ve Libya gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında ise 86. sıradadır. Toplum olarak kitap okumayı sevmiyoruz. Aynı zamanda da okuyanlara saygımızda yok. Çok kullanılan bir atasözü olan ağaç yaş iken eğilir felsefesiyle acilen hareket etmemiz gerekir. Küçük yaşta kitap okuma alışkanlığını çocuklara aşılarsak, okullarda, ilçelerde, şehirlerde kütüphane sayısını arttırırsak bu feci durumu biraz olsun düzeltebiliriz. Çünkü çocuklar küçük yaşta öğrendikleri bilgiyi hiçbir zaman unutmazlar. Ama eğer küçük çocuk sussun diye telefon veya tablet vererek büyütürsek bu rakamlar gelecek rakamlara oranla daha fazla inişe geçecektir. Belki açıklanan bu rakamlara bile dönmek isteyebiliriz. Özellikle teknoloji çağında doğan çocuklar ebebeyinler tarafından ses çıkarmaması için teknoloji bağımlılığına dönüştürüyorlar. Daha çocuk 5-6 aylıkken teknolojiye merhaba diyor. Ondan sonra gelen bunca sağlık sorunlarıyla ve internetteki tehlikelerle çocukları baş başa bırakıyoruz.

Hem ebebeyinler hem de öğretmenler tarafından küçük yaştan kitap okuma alışkanlığını kazandırmalıyız. Çünkü kitap, dünyaya açılan kapıdır. Aynı zamanda bir Japon Atasözü der ki; Kitaplar insan hayatının tehlikeli denizlerinde, bize yol gösteren pusulalar ve haritalardır. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası