Kelime-Bul Blog

Türkiye PISA Ve TIMSS Sınavlarında Neden Başarısız?

4 Nis 2019 Ilayda guncel

Dünya genelinde yapılan ''Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'' olan PISA sınavı üçer yıllık dönemler halinde 15 yaş grubundaki öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Sınava giren öğrenciler matematik, fen bilimleri ve okuduğunu anlama alanlarından sorular sorular yöneltiliyor. TIMSS ise öğrencilerin matematik ve fen alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerinin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırmasıdır. Bu gibi sınavların temel amacı ise dünya çapında matematik ve fen alanlarında eğitim ve öğretimin gelişmesine yardımcı olmaktır. PISA sınavı 2000 yılında uygulanmaya başlanmış ve Türkiye de bu sınava 2003 yılında katılmıştır. 

Türkiye de bu sınava katılan ülkelerden birisidir. Ama maalesef bu gibi uluslararası sınavlarda başarısız oluyoruz. Matematik, fen alanlarında çok gerideyiz. Okuduğumuzu anlamıyor, anladığımızı ise kelimelere dökemiyoruz. Başarılı olamamızın birçok nedeni var. Eğitim sürecinde öğrencileri sadece teorilerle besleyerek uygulama aşamasını uygulayamamak en büyük sorunlardan sadece birisi. Çoğu eğitimci Finlandiya'nın eğitiminden söz ediyor. Çünkü Finlandiya'nın eğitiminde sadece teori yok, o teoriyi uygulama aşamasında da öğrencilere öğreterek ezbere dayalı bir siteme gidilmiyor. Bizim sistemimizde ezber olduğu sürece bu gibi Uluslararası sınavlarda maalesef başarı sağlayamıyoruz. 

Özellikle 2015 yılında yapılan PISA sınavdan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sorularda ise özellikle okuduğunu anlama bölümünde çoğu eğitimcinin dikkatini çeken bir soru vardı. O soru bir kütüphane sorusuydu. Soruda kütüphanenin yerleşim planını vermiş ve onunla ilgili tam olarak 3 soru sormuş. İlk soru bir İngilizce ödevi için aranılan kitabı nasıl bulunması gerektiğini ve yerleşim planına çizmesini istemiş. Sonraki soruda ise yeni kitapların nerede olduğunu, yeni kitapların neden kütüphane girişinde olduğunu klasik bir soru sorarak açıklamalarını istemiş. Aslında bakarsanız okuduğunuzu anlar ve bunu kelimelere dökerseniz bu sorular sizin için bebek oyuncağı olur. Fakat biz maalesef okuma özürlüyüz. Özellikle okuduğumuzu anlamıyoruz. Kütüphane sorusu gibi birçok soru var. Bu yazıda dikkatinizi çekmesini istediğimiz yer de okuduğumuzu anlamamak. Anlasak bile düşüncelerimizi kelimelere oradan da yazıya dökemiyoruz. Bu sorunun birçok nedenini sayabilirsiniz. İster eğitim deyin buna ister okuma alışkanlığı...

PISA sınavının sonuçları 1 yıl sonra açıklanmaktadır. Türkiye'nin de en son katıldığı 2015 PISA sınavında sonuçlar hiç iç açıcı değil. 72 ülkeden 540 bin öğrenci arasında yapılan sınav ve ekonomik bölgeden 35'ini Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı' nın (OECD) ülkelerden oluşturuyor. Türkiye'de 72 ülke arasında maalesef 50. sırada yer alırken, önceki performanslarına göre gerilediği görülmektedir. Sınavdaki bütün kategorilerden çok gerideyiz. Çoğu gelişmemiş olan ülkeler bizden daha iyi durumda. Peki bunun sebebi nedir? Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi eğitim sistemimiz PISA gibi Uluslararası sınavlara göre bir eğitim vermemektedir. Öğrenciler ilkokuldan başlayarak ezbere bir eğitimle devam etmektedir. Bu yıl öğrendiği bir bilgiyi belki birkaç ay sonra unutup gidiyor. Ezberci bir eğitim sistemi olduğundan ve bunu somutlaştırmadığımız için öğrenci neyi bildiğini maalesef bilmiyor. Bilgi deyip geçiyor. Ama bu gibi sınavlarda karşısına geldiğinde ise ülkemizde klasik bir öğrenci sözü olan biz bunu görmedik diyerek konuyu kapatıyorlar. 

Eğer bunun gibi Uluslararası sınavlarda başarı sağlamak istiyorsak, ilk önce eğitim sistemimizi değiştirmemiz gerekiyor. Sorunu kökünden çözemediğimiz zaman da bunun gibi acı sonuçlara katlanmamız gerekiyor. Önceki yazılarımızda da Milli Eğitim Bakanlığı yavaş yavaş eğitim sistemiyle ilgili adımlar atmaya başlıyor. Eylül'de belirlenecek yeni müfredat gibi ya da ezbere göre değil de daha çok öğrencinin deneyerek, somutlaştırarak bilgiyi almasını sağlayacak adımlara doğru gidilmeye başlanıyor. Bu adımların etkisini hemen görebilmemiz mümkün değil ama geç kalmadan bu adımları gerçekleştirirsek gelecek nesillere daha iyi bir eğitim sistemiyle eğitebiliriz. Umuyoruz ki gelecek sınavlarda ülkemiz daha iyi bir durumda ve örnek bir eğitim sistemiyle adını dünyaya duyurabilsin. 
 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası