Kelime-Bul Blog

Milli Eğitim Bakanlığı Eylül'de Değişecek Sistemin Ayrıntılarını Verdi

4 Nis 2019 Ilayda guncel

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eylül itibariyle 9. sınıftan başlayarak ders sayısında değişikliğe gidileceğini duyurdu. Türkiye'deki fazla ders sayısına dikkat çeken Bakan Selçuk, diğer ülkelerdeki ders sayısın 5 ya da 6 ders olduğunu ama Türkiye'de ise 15-16 ders sayısının olduğunu söyledi. Yapılan Uluslararası Sınavlarda ders sayısının az olduğu ülkelerde daha başarılı gençler yetiştiğini söyleyen Bakan Selçuk, Eylül itibariyle lisedeki ders sayısının azaltılması gerekildiğini bildirdi. 

Önceki yayınımızda da bahsettiğimiz gibi ders sayısının fazla olması öğrencileri robota çevirmekten başka bir şey değil. Bakan Selçuk, ders sayısının az olmasının o öğrencinin ilgi duyduğu alana daha hızlı yönelmesine olanak sağladığını söyledi. Liselerde sadece ders saatlerinin sayısı değil, aynı zamanda sitemin de değişeceğini duyurdu. Bir çocuğun hayatına dokunmanın çok özel ve kritik bir şey olduğunu dile getiren Selçuk, ''İyi bir Milli Eğitim Bakanı kendi döneminden ziyade gelecek için de bir şeyler yapmasının sonraki nesiller için altyapı oluşturur.'' sözleriyle tamamladı. 

Yapılan son değişikliklerde de okuduğunuz gibi ders sayısının azaltılması, teneffüslerin uzatılması, daha çok düşünen, eleştiri yapabilen ve sebep sonuç ilişkisi kurmayı öğreten bir nesil yetiştirilmeye çalışılıyor. Belki ilerleyen yıllarda yapılan bu iyileştirmenin meyvelerini tadabiliriz. 
 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası