Kelime-Bul Blog

LGS'de Çözülemeyen Matematik Soruları

4 Nis 2019 Ilayda guncel

Bildiğiniz üzere geçen sene ani bir kararla liseye geçiş sınavı değiştirildi. TEOG yerine LGS yani Liselere Geçiş Sistemi getirildi. Bu değişikliğe her sesten farklı yorumlar yerini aldı. LGS üzerinden yazılar yazıldı, eleştiri yağmuruna tutuldu. Bu yıl da LGS 1 Haziran 2019 tarihinde yapılacak. Sekizinci sınıfta okuyan öğrencilerin gireceği olan bu sınav saatlerinde süre değişikliğine gidildi. Geçen sene yapılan LGS sınavında herkesin şikayet ettiği, özellikle sayısal bölümde süre sıkıntısından dolayı sınav süresi biraz daha uzatıldı. 

LGS' de Sayısal bölümünde 40 soru için 80 dakika; Sözel bölümünde ise 50 soruyu 75 dakikada öğrenciler cevaplamaya çalışacaklar. Her ay örnek sorular yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı özellikle öğrencilerin grafik yorumlama, analiz etme ve sebep sonuç ilişkisi kurmayı amaçlayan sorular ile karşı karşıya bırakıyor öğrencileri. Biliyorsunuz ki son yapılan 2017 yılında yapılan TEOG sınavında 17 bin kişi birinci olmuştu. Bundan dolayı çoğu kişi istediği liseye gidememiş onun yerine bir alt kademe olan liseye gitmek zorunda kalmışlardı. Geçen sene uygulanmaya başlayan LGS sistemi de çok ses getirmişti. Hem öğrenciler tarafından hem öğretmenler tarafından hem de eğitimciler tarafından eleştiriye tutulan Liseye Geçiş Sistemi uzun bir süre öğrencilere ev sahipliği yapacak gibi görünmektedir. 

TEOG sisteminin kaldırılmasının asıl sebebi öğrencilerinin tamamının sınava girmelerine duyulan gereksinimi ortadan kaldırmaktı. Ama maalesef öyle olmadı. Yine geçen sene bütün öğrenciler kendilerini denemek için bir umutla sınava girdiler. Sınava giren her öğrenci sözel bölümde takılmadıklarını ama sayısal bölümünde hem süre sıkıntısını hem de soruların zorluğundan bahsettiler. Öğrenciler, veliler ve eğitimciler bile sayısal sorularına göre sürenin yeterli olmadığını dile getirdiler. Hem sınav sistemi değiştiğinden dolayı hem de soru tarzı da değiştiğinden öğrenciler sorulara Fransız kaldı. Okullarda çözülen sorularla sınavda çıkan soruların alakasız olduğunu hatta TEOG sisteminde sorulan sorularla dağlar kadar fark olan LGS sorularla muhatap olan öğrenciler sayısal bölümünde çok takıldıklarını dile getirdiler. Bundan dolayı bu yılda öğretmenler en çok 8. sınıflara sayısal bölümünden öğrencilerini eğitmekte. 

Bu yıl LGS Sınavına yaklaşık olarak 70 gün kadar az bir vakit kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı her ay örnek soru yayınlamakta. Yayınladıkları örnek sorularla hem öğrenciler hem de eğitimciler nasıl bir sınavla karşı karşıya kalacaklarını daha kolay bir şekilde bilgilenmiş oluyorlar. Fakat özellikle matematik branşına yönelik eleştiriler hala devam ediyor. Çünkü matematik sorularının çok zor olduğunu ve bu soruları çözmek için öğrencilerin bir alt yapısının almasının gerekli olduğunu dile getiriyorlar. Ortaokullarda çalışan öğretmenler ise bazı sorularda zorlandıklarını ve bu sorular için sürenin yetersiz olduğunu dile getiriyorlar. Türkiye'deki eğitim sistemi test çözmek olduğundan öğrencilerin konuyu anlayıp anlamadığını ölçen bir sistem değil. Getirdikleri sitem ne kadar iyi olsa bile ortaokullardaki verilen eğitim de ona göre verilmelidir. Maalesef eğitim sistemimiz öğrencileri bir robota çevirmekten ve onun yeteneklerini köreltmekten başka bir olanak getirmemektedir. Bundan dolayı diğer ülkelerden eğitim konusunda geri kalıyoruz. Çünkü öğrencileri bir deney olarak görüyoruz. Öğrenciler test tost olarak yaşamlarına devam ettiriyoruz. Ne bir sosyal yaşamını ne de bir yeteneğini keşfetmekte zaman bulamıyorlar. Bir sonraki yazımız olacak okul saatlerinde de bu konuya kesinlikle değinmeliyiz. Çünkü Aristoteles'in de dediği gibi ''Eğitim, meyvenin kendisi değil, bilgi ağacından meyve toplamaya yarayan bir merdivendir.'' 
 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası