Kelime-Bul Blog

Sağ veya Sol Eli Kullanmak

4 Nis 2019 Aleyna blog

Daha çocukken, hatta bebekken hangi elinizi kullanacağımız belli olur. Etrafımızdaki çoğu kişi sağ elini kullanmayı tercih etmektedir. İnsanların %10 sol elini kullanmaktadır. Peki neden sol el yerine sağ elimizi daha fazla kullanıyoruz? Sağ veya sol el kullanımı genetiğe bağlı bir durumdur. Ancak genetikçiler hala DNA' nın hangi kısmının bu duruma etki ettiğini araştırmaktadır. Bu durum, 40 farklı gene bağlı olabilir.  

Sol el kullanımı beyni nasıl etkilediği konusunda tartışmalar halen sürmektedir. Beynin sağ kısmının sol eli, beynin sol kısmının ise sağ eli kontrol ettiği bilinmektedir. Bu nedenle hangi eli kullandığımız beyin yapısıyla ilgili şeylere işaret etmektedir. Oxford Üniversite' si Gelişim Nöropsikologu Profesör Dorothy Bishop, yıllar boyunca solaklığı disleksi ve otizm gibi rahatsızlıklarla ilişkilendirenler olduğu gibi, mimar ve müzisyenlerin solak olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyerek olumluluklar atfedenlerin de olduğunu söylüyor. 

Dorothy Bishop ayrıca solaklığın bir neden değil bir sonuç olabileceğini de belirtmektedir. Aynı zamanda yazı başında da söylediğimiz gibi bebekken hangi elinizi kullanacağımız belli olur. Çünkü Belfast' taki Queen' s Üniversitesinden Peter Hepper' in çalışmaları sayesinde, anne karnındaki bebeğin hareketleri ultrasonla izlenerek doğduğunda hangi elini kullanacağı önceden tespit edilebiliyor. Hepper, her 10 bebekten 9'unun sağ elinin baş parmağını emdiğini ve bunun genel nüfusun ortalamasını yansıttığını gördü. Bu çocuklar büyüdüğünde aynı ellerini kullanmaya devam ettiğini belirtti. Ayrıca , 1992 yılından beri 13 Ağustos Dünya Solaklar günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün amacı ise solaklar üzerinde farkındalık yaratmaktır. 
 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası