Kelime-Bul Blog

Uydular İklim Değişikliğini Engellemede Kullanılacak

4 Nis 2019 Aleyna blog

Uydular günümüzde iklim değişikliğini araştırmada bilim insanları için çok önemli araçlardan biridir. ESA (Avrupa Uzay Ajansı)' nın Sentinel Uyduları iklim değişikliği hakkında birçok bilgi edinilmesini sağlayacak kapasiteye sahip uydulardır. Avrupa Uzay Ajansı' nın bugün dünyanın yörüngesinde 7 sentinel uydusu var. Bu uydulardan elde edilen veriler İtalya' nın başkenti Roma' da bulunan Dünya Gözlem Merkezi' nde değerlendiriliyor. 

Dünya Gözlem Merkezi Direktörü Josef Aschbacher; Uydulardan gelen verilere göre karbondioksit oranının daha önce hiç olmadığı kadar yükseldiğine dikkat çekti. Josef Ascbacher, değerlerin hep milyonda 300 oranının altında kaldığını ve son yüzyılda büyük bir artış ile milyonda 400 oranına ulaştığını ifade etti. Ayrıca Fransa' nın güneyinde bulunan Camargue vahşi tabiatıyla tanınan bir bölgedir. Ancak iklim değişikliği nedeniyle yükselen deniz suyunun bu bölgeyi sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. 

Birçok bilim insanı bu bölgede yaşanan tehlikeyi incelemek için Sentinel Uyduları kullanıyor. Uzay bilimci Guelmami, Avrupa' nın Sentinel uydusu ile Nasa' nın Landsat uzay aracını kullanarak Akdeniz kıyılarındaki değişimlerin belirlenmesi üzerinde çalışıyor. Bulguları Camargue kıyılarının son 30 yılda 200 metre kadar içeri doğru gerilediğini gösteriyor. Guelmami bu durumun sanıldığından daha çok ciddi olduğunu söyleyerek bu duruma hızlıca bir çözüm bulunması gerektiğine değinmektedir. 

İklim değişikliğine her gün bir adım daha yaklaşıyoruz ve bu durumu kaçınılmaz bir son haline getiriyoruz. Başta fosil yakıtları kömür, petrol, doğalgaz gibi kullandığımızda iklim değişikliğine giden yola bir adım daha atmış oluyoruz. Güneş ve rüzgar enerjisi gibi çevre dostu yollar yerine fosil yakıtlar gibi çevre düşmanı yollardan vazgeçmeliyiz. 
 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası