Kelime-Bul Blog

Rubik Küpler

4 Nis 2019 Aleyna blog

Rubik Küpler veya diğer adıyla Sabır Küpleri, günümüzde en çok satılan  oyunlarından biridir. 1974 yılında Macar heykeltıraş Erno Rubik tarafından icat edilen Rubik Küpler, 1980 ve 1981 yıllarında ard arda Yılın Oyuncağı ödülünü kazanmıştır. Peki Zeka Küplerinin tarihi ve mantığı nedir? 

Zeka Küpleri, ilk olarak 3x3x3 normal küpler ve devamında 4, 5, 6 ve 7 ' lik küpler halinde üretilmeye başlanmıştır. 80' li yıllarda yakaladığı popülarite sayesinde birçok Rubik Küp yarışmaları düzenlenmiş ve Ideal Toys,  " Rubik's Cube Newsletter" adında bir gazete çıkarmıştır. 6 yüzü genellikle sarı, beyaz, mavi, kırmızı, yeşil ve turuncu renkleriyle kaplıdır. Çözüldüğünde ise her yüz bir renkle kaplanmış olur. Rubik Küplerin çözümü hakkında yüzlerce kitap yayınlanmış ve popülaritesi günden güne artmıştır. Görsel zekayı geliştirmenin yanında analitik ve mantıksal zekayı da geliştirmektedir. 

Toplam olarak 43 Kentilyon permütasyona yani trilyonlarca farklı konuma sahiptir. Fakat orta yüzler de düşünüldüğünde bu sayı 88 Kentilyon' lara kadar çıkmaktadır. Düzenlenen yarışmalarda yarışmacıların hızları dikkate alınmaktadır. İlk düzenlenen Dünya Şampiyonası 5 Haziran 1982’de Budapeşte’de yapıldı. Yarışmayı,  22,95 saniyeyle Minh Thai kazandı. Ardından düzenlenen şampiyonalarda birçok dünya rekoru kırıldı. Şu anda Dünya rekoru beş çözümün en iyi ve en kötü çözümleri çıkartılıp, kalan üçünün ortalaması hesaplanmasıyla 5,80 saniye ile Feliks Zemdegs ' indir. Alternatif olarak ayakla çözme, gözü kapalı çözme ve tek el kullanarak çözme gibi yarışmaları da vardır. Rubik Küplerin matematikle de bağlantısı vardır. Bu yüzden birçok matematikçinin odağı olmuştur. Örneğin Solomon W. Golomb,  Rubik Küp ile parçacık fiziği arasındaki paralelliğe dikkat çekmiştir. 

Siz de zeka geliştirmenin yanında eğlenmek için Rubik Küpleri çözebilirsiniz.  
 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası