Kelime-Bul Blog

Fi Sayısı (Altın Oran)

4 Nis 2019 Aleyna blog

Belki adını ilk kez duyduğunuz bir kelime; Fi. Adını yeni duysanız da Fi siz doğduğunuz günden beri sizinle. Bahçede bulunan bir çiçekte, mimari bir yapıda, hatta kendi vücudunuzda... İlk olarak altın oran doğada bulunan her türlü canlının ve cansız varlıkların şeklinde ya da yapısında bulunan, yüzyıllarca sanat ve mimaride kullanılan, uyum açısından en etkin boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal alanlarda özel bir orandır.  

Altın oranı ilk kez Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedildiği söylenmektedir. Altın oran ayrıca Fi Sayısı olarak da bilinmektedir. Fi Sayısının değeri matematiksel olarak 1,618 sayısına denktir. Fi Sayısına en basit örneklerden biri de arı kovanlarındaki dişi arıların sayısını erkek arıların sayısına bölündüğünde elde edilen sonuçtur; yani 1,618... Fi Sayısına birçok örnek verilebilir, en basit örneklerden biri de insan vücududur. Doğada, hiçbir yaprak alttakini tamamen kapatacak şekilde dizilmemiştir. Bu da demektir ki, her bir yaprak güneş ışığını eşit bir şekilde paylaşıyor ve yağmur damlaları bitkinin her bir yaprağına değebiliyor. İşte size bir altın oran!

Fi Sayısının sayısal değeri ilk kez İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci, bir gün tavşan çiftliği bulunan bir arkadaşıyla tavşanların yavrulaması üzerine konuşurken, en az iki aylık tavşanların yavruladığını öğrenmiş ve buna göre bir çift tavşanla yola çıkıldığında örneğin 100 ay sonra kaç tavşanın olacağı konusunda tartışmışlardır. Bunu bir matematik formülü ile açıklamaya çalışan Fibonacci, hangi ayı bulmak istiyorsak ondan önceki iki ayı toplayıp sonuca ulaşmamız gerektiği kanısına varmıştır. Ve bu çabası sonucunda kendi adıyla anılan sayıları bulmuştur.  “0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181…” Bir Fibonacci sayısının kendinden önceki sayıya bölümünden elde edilen sonuç, 1,618′ dir. 

Günlük hayatımızda; İnsan kafasında, insan vücudunda, papatya çiçeğinde, ayçiçeğinde, mimari eserlerde ve Leonardo Da Vinci' nin ünlü tablosu Mona Lisa' da Fi sayısına yani Altın Oran' a rastlayabiliriz. 
 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası