Kelime-Bul Blog

Kara Deliğin İlk Kez Fotoğrafı Çekildi

11 Nis 2019 Ilayda guncel

Gök bilimciler tarafından fotoğrafı çekilen ve 40 kilometre çapıyla Dünya'dan 3 milyon kat daha büyük olan kara deliği gök bilimciler tarafından ''canavar'' olarak tanımlandı.

Bilim dünyasının yeni devrimi olan Canavar Kara Delik, Dünya'dan tam olarak 500 milyon trilyon km yani 500 kentilyon km, yaklaşık 53 milyon ışık yılı kadar uzaklıkta çekilmiş bir fotoğraf. Bu kara deliğin çekilebilmesi için dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 13 teleskop kullanıldı. Canavar'ının fotoğrafını çekme önerisini Hollanda'daki Radboud Üniversitesi'nden Profesör Heino Falcke getirmiştir. Falcke, bu kara deliğin Virgo galaksisindeki M87 adlı galakside bulunduğunu, Güneş'in 6.5 milyar katı bir kütleye sahip mevcut olan en büyük kara delik olduğunu dile getirmiştir. Bu fotoğrafla da fizik kuralları çiğnenmiş durumda. Çekilen fotoğrafta yoğun bir parlaklığa sahip olan ateş çemberinin çevrelediği tam yuvarlak bir kara delik görülüyor. Bu parlaklığa kızgın gazların deliğe düşmesiyle meydana geliyor. Ortaya çıkan ışık ise galaksideki milyarlarca yaydığı toplam ışıktan daha fazla olduğu için Dünya'dan da görülebilmektedir. Bu Canavar Kara Delik öylesine güçlü ki ışığı bile çekip yutabiliyor. İşte tam da bu nokta fizik kurallarının ileriye gidemediği nokta olarak görülüyor. Profesörler ve gök bilimciler tarafından başarıyla tamamlanmış olan bu gelişmeye ''Olağanüstü bir bilimsel beceri'' olarak tanımlamaktadırlar. 

Aynı zamanda Stephen Hawking'in ve Albert Einstein'in kara delik teorileri de bu bilimsel olayı fazlaca katkıda bulundular. Stephen Hawking'e göre kara delikler adı gibi kara bir delik olmadığını fakat dönüyorsa mutlaka farklı bir evrene geçiş sağladığını ama aynı zamanda da diğer evrenlere girdiğinizde geri gelemeyeceğinizi dile getirmiştir. Fakat bu açıklama Albert Einstein'in İzafiyet Teorisine ters düşmektedir. Çünkü Einstein'in teorisine göre kara deliğe giren her madde yıkıma uğrar ve kaybolmaktadır. Peki İzafiyet Teorisi nedir? İzafiyet Teorisi; genel görelilik ya da göreliliğin genel kuramı, 1916 yılında Albert Einstein tarafından yayımlanan kütle çekimin geometrik kuramı ve bugün modern fizikte kütle çekimi olarak tanımlandığı düşünülen bir kuramdır. Yüz yıldan önce Einstein tarafından teoriye dökülen kara delikler ''Işık Emen Canavarlar'' şeklinde de değerlendiriliyor. 

Harvard Üniversitesi'nden Sheperd Doeleman, görünmezi imkansız olanını gördüklerini dili getirdi. Güneş'ten 6.5 milyar kat büyük olan kara delik, saat yönünden döndüğünü tespit etmişlerdir. Her zaman söylenildiği gibi bilim asla durağan değildir. Her yeni bilgi her yeni buluşlar sayesinde teknoloji daha da ilerlemektedir. Bu son yapılan çalışma da fizik kurallarının yeniden yazılması gerektiğini göstermektedir. Belki bu kara deliklerle başka bir evrene gidebilme olanağını sağlanabilir. Bunu bilim gösterecek... BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası