Kelime-Bul Blog

Beynin Sağ ve Sol Tarafı

19 Nis 2019 Aleyna blog

Her bir işin kendi patronu olduğu gibi vücudumuzun da kendi patronu vardır o da beyindir. Beynimiz genelde bir bütün olmasına rağmen sağ yarım küresi ve sol yarım küresinin farklı özellikleri sahiptir. Sağ beyin mühendislik yetenekleri, sol beyin ise matematiksel yetenekleriyle ön plana çıkmaktadır. Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz; Sol beyinin konuşma ve duygu merkezini barındırması nedeniyle sağ beyinden daha önemli görevler üstlenmesi nedeniyle farklı olabildiğini belirtmektedir. Beyinin iki tarafınında farklı özelliklerde bulunması kişilerin meslek seçiminde de önemli rol oynadığını öne sürmüştür. Örneğin sağ beyni baskın olan kişiler; Yazarlık, mimarlık, müzisyenlik gibi meslekler seçiyor. Doktor Mehmet Yavuz sağ beyin hakkında şu yorumda bulunmuştur: "Sağ beyin fonksiyonları iyi olmayan kişilerden iyi şair, besteci, mimar çıkmayabilir." demiştir.

Bildiğimiz gibi beynimizi tam kapasite olarak kullanamadığımız için beynimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Sağ beynimizi geliştirmek için; kitap okuma, resim çizme, müzik aletleri çalma, zeka oyunları oynama, yazılar yazma gibi aktiviteler ile geliştirebiliriz. Sol beynimizi geliştirmek için ise; matematik soruları çözme, bulmaca çözme, kitap okuma, yabancı diller öğrenme gibi aktiviteler ile gelişebilir. Sağ beyin ve sol beyinin en önemli farklarından biride sol beynin mantıksal olup, sağ beynin duygusal olmasıdır. Ayrıca sol beyin net sonuçlarla karar verirken, sağ beyin ise sezgilere göre karar vermesi de önemli bir farktır. Sol ve sağ beyin birbirini tamamlayan özelliklerde bulundukları için ikisini de dengeli olması gerekildiğini söylenmektedir. Bu durum sağ el ve sol el durumuna benzemektedir. Bir kişinin hangi beyin yarım küresini kullandığını öğrenmek için bazı testler bulunmaktadır. Bu testlerde bazı sorular sorulur ve cevaplara göre de kişinin hangi beyin yarım küresini daha çok kullanıldığı belli olur. Ancak bu testleri kullanmadan da beynin hangi tarafını kullandığınızı öğrenmeniz mümkündür. Mesela sağ beyin özellikleri sol beyinden daha çok bulunuyorsa sağ beyini, sol beyin özellikleri sağ beyin özelliklerinden daha fazla bulunmaktaysa sol beyini daha baskın kullanıyorsunuzdur. Eğer iki beyin yarım küresinin özelliklerini eşit şekilde kullanıyorsanız ise, beyin yarım kürelerinizi dengeli bir şekilde kullandığınız belli olur.

Beyninizi daha çok geliştirmek için sürekli beyin egzersizleri yapmalısınız. Örneğin zeka oyunları ile beyin egzersizi yapabilirsiniz. Bu sayede beynimizi tembelleşmeye, ezbere alıştırmamış oluruz. Sitemizdeki bulunan Zeka Oyunları bölümünden en popüler zeka oyunlarını oynayarak beyin egzersizleri yapabilirsiniz.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası