Kelime-Bul Blog

Ölümden Sonra Beyin Hücreleri Canlandırıldı

19 Nis 2019 Ilayda guncel

Filme, kitaba konu olan ölümden sonra hayat yani beynin tekrar canlandırılması üzerine birçok eserler verilmiştir. Peki bunun olabilmesi mümkün müdür? Gelişen teknoloji ve bulunduğumuz yüzyıl içerisinde artık imkansız diye bir şey kalmadı. Belki bu yeni bulgular gelecek ve bazı hastalıklar için bir mucize olabilir.

ABD'li bilim insanları ölen domuzların beyinlerini, ölümlerinden sadece 4 saat sonra kısmen canlandırıldı. Bu gelişme ölüm ile yaşam arasındaki çizginin tartışmalarına yol açabilir ve Alzheimer gibi unutkanlık hastalıklarını daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Bu deneyde beyin hücrelerinin ölümünün durdurulması başarıldı ve beyinle tekrardan bağlantı kurulduğu tespit edildi. Fakat beyinde bilinç veya farkındalık oluşturulamadı. 32 domuz beyniyle yapılan bu deneyde tam olarak 4 saat süren çalışmada Yale Üniversitesi'ndeki bir ekip tarafından geliştirilen sisteme bağlandı. Bu sistemde beyne nabzı andıran özel bir sıvı pompalandı. Sıvıda oksijen miktarıyla yapay kan ve beyin hücrelerinin ölümünü durdurmak için ilaçlar verildi. Domuz beyinleri altı saat boyuca bu özel sıvıyla beslendirildi. Bu araştırmaya göre beyin hücrelerinin ölümünün azaldığını, damarların tekrardan işlev kazanıldığını ve bir miktar beyin aktivitesi gerçekleştiğini göstermektedir. Normal bir beynin ihtiyaç duyduğu kadar oksijen pompalayan domuz beyinleri, verilen ilaçlara da canlı bir beyin türden tepki verdi. Tabii bunlar domuzların kafaları kesildikten 10 saat içinde gerçekleşti. Araştırmada beyinlerin elektroenselogram yani EEG taramasından bilinç veya farkındalık anlamına gelecek beyin çapında elektrik aktivitesine dair bir bulguya rastlanamadı. Sonuçta onları birer ölü beyinlerdi. Bu bilimsel deneye göre beyin ölümünün ne zaman gerçekleştiğini öğrenmek için yapılan bir çalışma olarak adlandırılıyor. Eskiden beri beyne oksijen gitmediğinde beyin hücrelerinin hızlıca öldüğü düşünülüyordu. Fakat bu araştırmadan sonra taşların yerini yeniden dizilmesi gerekildiği göstermektedir. Yale Üniversitesi'ndeki Nörobilim Profesörü Nenad Sestan, beyin hücrelerinin tahmin ettiğimizden daha uzun sürede öldüğünü dile getirdi. Ayrıca bu üzün süre beyin hücrelerinin ölümü hakkında bazı süreçlerin ertelenebilir, durdurulabilir veya geri çevirmeler yapılarak geri hücrelerin geri döndürülme ihtimalini dile getirdi. Öte yandan bilim insanları domuzların ölümünden dört saatten daha kısa sıra süre içinde bu deneyi başlatması ve beyin faaliyetlerini bastıracak ilaçlar vermemesi durumunda beyinlerin nasıl bir tepki vereceği ise hala merak konusu. 

Eğer yapılan bu bilimsel deney gerçekten de işe yararsa Alzheimer hastalığına bir çare bulunmuş olacak. Ayrıca bilim insanları uzun süren kalp krizlerinde veya doğum sırasında beyne oksijen gitmemesi gibi durumlarda beynin korunması gibi yöntemler bulunabileceği düşünülmektedir. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçekten filmlerde ve kitaplarda okuduğumuz gibi beynimiz biz ölümümüzden sonra yeniden canlanabilecek mi? Her zaman denildiği gibi bilim sürekli gelişen ve değişen bir süreçtir. Bilimde her an her şey olması mümkündür. Ama yapılan bu bilimsel çalışmalar insanlığa büyük bir fayda sağlayacaktır. Özellikle Alzheimer hastaları için. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası