Kelime-Bul Blog

Kutuplar Neden Hareket Ediyor?

3 May 2019 Ilayda guncel

Dünya'nın kuzey manyetik kutbu hareket etmekte ve bu hareketlerin takibi her zaman doğru bir şekilde tanımlanmıyordu. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda kuzey manyetik kutbundaki hareketlerin değişimlerini tahmin etmek mümkün olacak. 

Dünya'nın kuzey manyetik kutbu yaşam için çok önemlidir. Çünkü Dünya'nın manyetik alanı Güneş'in ölümcül ve yıkıcı radyasyonlarından korumaktadır. Ama maalesef bu manyetik alanın yeri sabit değil. Dünya'nın kuzey manyetik kutbu her yıl yaklaşık olarak 48 kilometre kadar kuzeye doğru hareket etmektedir. Günümüze kadar bu manyetik alanın değişimlerini tahmin etmek oldukça zordu. Fakat Jeofizikçi Julien Aubert ve Christopher Finlay süper bilgisayarlarla Dünya'nın çekirdeğinin fiziksel durumunu ortaya çıkardılar. Araştırmacılar, gezegenimizin iç kısmından dışa doğru hareket eden ısı hareketlerin olduğu ve bunun manyetik alanına etki ettiğini biliyorlardı. Yaptıkları araştırmanın sonucunda ise çekirdekte bulunan sıvı haldeki demirin, bazen ısı hareketlerinin daha sıcak ve parlak olmasına sebep olduğunu ortaya çıkardılar. Manyetik kuzeydeki hareketleri takip etmek navigasyon sistemlerini World Magnetic Model'e göre ayarlayan Amerika ve Avrupa orduları için oldukça önemli. Ayrıca bu model ticari hava yolları ve akıllı telefonlar için de kullanılmaktadır. Bu gibi bir sürü sebepler yüzünden her beş yılda bir WMM'yi güncellemek zorunda kalınıyor. Ancak araştırmacılara göre jeomanyetik sarsıntılardan dolayı periyodik güncellenmelerdeki doğruluk payı git gide azalmaktadır. Ama yaptıkları araştırmalar, Dünya'nın manyetik alanının değişimlerini öngörerek bu problemlerin kökünden çözülmesine yardımcı olabilir. 

Güncel haberler bölümümüzde de bahsettiğimiz gibi Dünya küresel ısınması son hızla devam etmektedir. Dünya'nın manyetik kutuplarının sürekli hareket etmesi, ortalama sıcaklıkların artması ve ozon tabakasının git gide küçülmesi bu sorunların sadece birkaçı. Eğer Dünya'mız için bir şeyler yapmazsak insanoğlunun sonu dinozorların sonuna benzeyebilir. Bunu değiştirmek ise bizim elimizde. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası