Kelime-Bul Blog

Türkçe'deki İlginç Kelimeler

10 May 2019 Aleyna blog

Türkçe, çok geniş bir kelime haznesi bulunan bir dildir. Türkçe de 78 bine yaklaşık ana kelime bulunmasına rağmen günlük hayattayken bunun sadece 400 civarını kullanmaktayız. Peki dilimizdeki bilmediğimiz veya daha önceden kullanılan ve hiç duymadığımız 20 kelimeyi sıraladık. Aynı zamanda sitemizde bulunan ''Kelime Anlamı Nedir?'' bölümünden kelimelerinin anlamlarına bakabilirsiniz. 

İlk olarak palamar. Bu kelimenin anlamı gemileri iskeleye, rıhtıma veya şamandıraya bağlaya yarayan kalın halat. Biz ne kadar bu kelimeyi kullanmasak da gemicilerin sıkça kullandığı bir kelimedir. Ayrıca sitemizde palamar kelimesinin veya aradığınız diğer kelimelerin dünya dillerine çevirilerini yapabilirsiniz. Bir sonraki kelimemiz ise süveyda. O da kalbin ortasında var olduğuna inanılan siyah beneğe denilir. Kalpteki gizli günah olarak açıklanmıştır. Yatağan ise namlusu kavisli, iki yanı da kesici bir tür uzun savaş bıçağıdır. Çakıldak ilk olarak olgunlaşmamış meyveye verilen bir isim. Ama diğer anlamları da bir o kadar şaşırtıcı. Acar; güçlü, becerikli, çevik ve enerjik olan kişilere denilmektedir. Çimmek; yıkanmak anlamına gelmektedir. Abis; deniz veya okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı yerlere deniliyormuş. Şekerrenk; iki kişi arasında dostluk ilişkilerinin bozulması anlamına gelmektedir. Ülger; kadife, şeftali gibi meyvelerin üzerinde bulunan ince tüylere denir. Aysar; Ay'ın etkisiyle huyunun değiştiği sanılan kimseye denir. Hasut; kıskanç olan kimseye denir. Güzeşte; zaman bakımından geçmiş, geride kalmış anlamına gelmektedir. Bızbız; davula sol elle vurulan ince değnektir. Müşkülpesent; çok dikkatli ve özenle davranılması isteyen kişiye denir. Kıranta; saçları ağırlaşmaya başlamış erkeklere denir. Diskur; söylev, nutuk demektir. Tansık; insan aklının alamayacağı, şaşırtıcı, olağanüstü olay ve mucize olarak tanımlanmaktadır. Savat; gümüş üstüne özel bir biçimde kurşunla işlenen kara nakışa denilmektedir.

Türkçe, çok geniş bir kelime haznesi bulunduğundan dolayı birbirinden farklı kelime anlamlarıyla sitemizde bulunan ''Kelime Anlamı Nedir?'' bölümünden anlamlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca aradığınız kelimelerin dünya dillerine de çeviri yapabilirsiniz. Böylece hem kelime dağarcığınızı hem de kelime veya bulmacalarda size kolaylık sağlayacaktır. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası