Kelime-Bul Blog

Küresel Isınma

17 May 2019 Aleyna blog

Küresel Isınma; başlıca atmosferde salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisiyle Dünya üzerinde yıl boyunca deniz, kara ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. Gelecek için büyük bir tehlike oluşturacak küresel ısınma neden git gide artmaktadır?

Hava sıcaklıkların git gide artması, iklimlerin yok olması, deniz seviyelerinde ve çölleşme oranlarında artış gibi bir sürü problemle karşı karşıyayız. Sadece insanoğlu bu sorunla karşı karşıya değil Dünya'daki bütün canlılar tehlike altında. Su kaynaklarının azalması canlılığın yok olması demektir. Stephen Hawking'in de dediği gibi insanoğlu Dünya'ya benzer bir gezegen bulamazsa bütün nesiller yok olacak. Hızlı nüfus artışı, şehirleşmeler, yeşil alanın azalması küresel ısınmayı daha da hızlandırmaktadır. Küresel ısınmayı durdurmak mümkün değildir fakat yavaşlatmak mümkündür. Örneğin toplu taşımaları daha çok kullansak, fosil yakıtlar yerine yenilenebilir kaynakları tüketsek bu hızı yavaşlatabiliriz. Bunun gibi küçük gibi düşündüğümüz ben yapsam ya da yapmasam ne fark eder diyeceğimiz davranışlarımız bile Dünya için çok büyük bir etkiye sahiptir. Araştırmalar gösteriyorki Dünya'nın sıcaklığı git gide artmakta ve tatlı su kaynaklarımızda buna paralel olarak da azalmakta. Aynı zamanda gezegende sadece biz yaşamıyoruz. Diğer canlılarda yaşamlarını sürdürebilmek için Dünya'ya muhtaç. Belgesellerde de duyduğumuz gibi Dünya bize mecbur değil biz ona mecburuz. Onun oksijenine, suyuna ve toprağına mecburuz. Çünkü onlar olmazsa ne yaşayabilir ne de varlığımızı sürdürebiliriz. Evren çok dengeli bir şekilde yaratılmış olmasının da bir göstergesidir. Bir şeyi yıkarsan veya düzenini bozarsan o da senin düzenini yıkar. Sen onun suyunu bilinçsizce tüketirsen, ağaçlarını kesersen, canlılarına zarar verirsen o da sana zarar verir. Her şey karşılıklıdır. Ama ona değer verirsen, ağaçlarını kesmez ve çevreni kirletmezsen o da sana yaşama fırsatı verir. 

Bundan dolayı küresel ısınmayı hep birlikte bir dur demeliyiz. Çünkü birlikten kuvvet doğar. Ağaç dikersek, suyumuzu bilinçli tüketirsek ve çevremize olan saygımızı arttırırsak bu olumsuz koşullarıda geride bırakabiliriz. Sadece yapmamız gereken şey Dünyamızı korumak. Unutmayalım ki Dünya bize mecbur değil biz ona mecburuz. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası