Kelime-Bul Blog

Hipertimezi Nedir?

1 Haz 2019 Işıl Özakın blog

İlk başta bir süper güç gibi görünen bu hastalık aslında hiç de öyle değil. Hipertimezi; üstün otobiyografik hafızaya sahip olma durumudur. Hipertimezi hastalığından muzdarip olan kimseler yaşanan olayları ayrıntılı bir şekilde hatırlama güçlerine sahiptirler. Bu insanlar bebekken yattığı beşikten, gördükleri her insana kadar ayrıntılarıyla hatırlayabilirler.

Hipertimezi hastalığı 2006 yılında Jill Price adındaki hastanın üzerinde yapılan araştırma sonucuyla ortaya çıkmıştır. 2009 yılında Jill Price anılarını konu alan bir kitap bile yazmıştır. Fazla yaygın olmayan bu hastalık Dünya'da yaklaşık 20-30 kişide bir görülmektedir. Bir bakıldığında bunun neresi hastalık, ne güzel her şeyi hatırlayabiliyor demek geliyor fakat işin aslı öyle değil. Bu durum hakkında Jill Price okul hayatında fazlasıyla zorlandığını dile getiriyor. Araştırmacılara ''İkisi de aynı şey değil!'' diyerek tüm kişisel deneyimlerini hatırlamanın okul ve iş için gerekli olan bilgileri ezberlemekle aynı olmadığını söylemiştir. Bu hastalar geçmiş ile şimdiki zamanı ayırt etmekte güçlük çekmektedirler. Yine Hipertimezi hastalarından biri olan H.K. görme engelli birisi olmasına rağmen bir olayı düşünürken o anı geçmişte mi yaşadığını yoksa şu anda mı yaşadığını ayırt edemeyecek kadar gerçekçi hatırladığını söylemektedir.

Ayrıca hastalar yaşadığı olayları unutamadıklarında uzun süreli bir depresyon hali de yaşamaktadırlar. Peki siz de bir hipertimezi hastası olmak ister miydiniz? BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası