Kelime-Bul Blog

Kaplanların Soyu Tükeniyor

7 Haz 2019 Semra Yıldız guncel

İnsanoğlu yine yaptı yapacağını... Büyük Kediler'in soyları git gide tükenmeye başlıyor. Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya üzerinde yalnızca 3900 kaplan kaldı. Pandalar, filler derken şimdi ise sıra kaplanlara geldi. Peki niçin Büyük Kediler'in soyları tükeniyor? 

Gerek iklimin değişmesinden gerekse insanların bilinçsizce avlanması sebebiyle bazı canlıların soyları tükenmeye başlamaktadır. Özellikle bu son yıllarda artan bilinçsiz avlanma sebebiyle birçok soyun tükenmesine neden olmuştur. Birçok ülke avlanmayı yasaklasa da dinleyen pek yok. Sadece bilinçsizce avlanmak bir sorun olmayıp canlıların yaşadığı doğal ortamın bozulması, küresel ısınma ve su kaynaklarının tükenmesi gibi birçok sebepleri sıralayabiliriz. Çoğumuzun belgesellerde gördüğümüz ve her izlediğimiz zaman hayran kaldığımız o canlıları bir gün göremeyebiliriz. Bu canlıları sembol olarak da kullanmaktayız. Örneğin soyları tehlikeye giren Büyük Kediler Kaplanlar, insanlık için güç ve zarafetin tanımı alarak kullanılıyordu. Fakat bu gelecekte de aynısı olacak mı? Ya da gelecek nesiller kaplanı hiç tanıyamayacaklar mı? Kaplanların varlığı insan türü kadar eski olduğu bilinen bir türdür. İlk olarak Asya kıtasında ortaya çıkan bu tür git gide dünyaya yayılmıştır. Aynı zamanda kaplanlar doğanın denge içerisinde olduğunun bir kanıtıydı. Çünkü besin piramidinin en üstünde yer alan kaplanların tükenmesi demek doğanın dengesinin de değişmesi demektir. Ne yazık ki kaplanlar şu anda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin kırmızı listeye aldığı listede yerini almaktadır.

Kısacası doğa bize muhtaç değil biz doğaya muhtacız. Doğanın döngüsü içinde canlılara ihtiyacı vardır. Kaplan türünün yok olması demek doğadaki işlerin tersine gitmesi demektir. Bundan dolayı çevremizi, canlılarımızı koruyalım. Eğer koruyamazsak belki de köpekler, kedilerin de nesillerin yok olmasını neden olabiliriz. Yapacağımız tek şey onları korumak ve zarar vermemek. İnsanoğlu geldiği günden beri dünyaya hakimiyet içerisinde tutmak istiyor fakat biz yokken onlar vardı. Bu dünya onların, bu doğa onların...BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası