Kitap Önerileri

Beyaz Zambaklar Ülkesinde / Grigoriy Petrov

17 Haz 2019 Şeyma Kiraz oneriler

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Rus yazar Grigoriy Petrov tarafından kaleme alınmış 1923 tarihli kitabıdır. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün de okullarda okutulması istediği bir kitaptır. 

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan iş adamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir. Günümüzde de Uluslararası sınavlarda ilk sırlarda yer alan Finlandiya'yı nasıl bugünlere getirildiğine şahit olacaksınız. Yazar kitabın içerisinde tarihi eserlerden de örnekler veriyor. Tarihi eserleri yıkmak yerine mevcut olan güzelliği iyileştirmeye yönelmektedir. Bu felsefesini de eğitime aşılamaktadır. Kitap da sıkça yer alan Johan Wilhelm Snelman dönemin büyük bir bilim adamı, derin bir filozof ve ünlü bir siyasetçidir. Finlandiya kültürünü yaratan halk öğretmeni olarak da bilinmektedir. Askeri gücü olmasa da kültürüyle var oluşunu sürdürecek bir Finlandiya düşünür. Çocuk, öğretmen, işçi demeden herkesten kuvvet alarak günümüzdeki Finlandiya'nın temelini atarlar. Tabi bu kadar kolay olmamıştır. Yeni devrime karşı çıkanlar ve satılmış yazarlar özellikle halkın düşüncesini değiştirmekle; Snelman'ın devrimini kötülemeye çalışılmaktadır.

Yaptıkları karşı çıkarmalar işe yaramamakla beraber Finlandiya halkı daha da güçlenmiştir. Aynı günümüzdeki en iyi eğitim sisteminin Finlandiya'nın elinde olması gibi. İyi Okumalar!BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası