Kelime-Bul Blog

Türkiye'de 36 Dil Konuşuluyor

24 Haz 2019 Duygu Yalçın blog

Türkçe; zengin bir kelime haznesine sahip, sondan eklemeli bir dildir. Peki Türkiye'de sadece Türkçe mi konuşuluyor? Tabi ki de hayır. Hem bulunduğumuz coğrafya nedeniyle hem de Türklerin Orta Asya'dan göçebe olarak yaşamasından dolayı birçok bölgede Türk'ün izini bulmak mümkündür. 

Ethnologue göre Türkiye'de tam olarak 36 dil konuşuluyor. Dünya Dilleri gününde yapılan bu araştırma duyanları şaşırttı. Peki Türkiye'de hangi diller konuşuluyor? Bu diller sırasıyla; Abazaca, Abhazca, Çerkesçe, Arapça, Arnavutça, Azerice, Boşnakça, Bulgarca, Çingene dilleri, Ermenice, Gagavuzca, Gürcüce, Kazakça, Kırgızca, Balkan Türkçesi, Kumukça, Kürtçe, Ladino, Lazca, Osetçe, Özbekçe, Rumca, Süryanice, Tatarca, Türkmence ve Uygurca. Bazı diller yok olmaya elverişli olsa da Türkiye'de sayıca fazla kişi tarafından hala konuşulmaktadır. Ayrıca anlamını bilemediğiniz birçok kelimenin kökü de yazdığımız dillerden gelmektedir. Türk kültürü hem geniş bir coğrafyaya yayılması hem de uzun bir tarihi olmasından dolayı birçok kelime Türkçe içerisine girmektedir. Bu güzelliklerle dolu olan kültürümüzü ve dilimizi korumak da bizlerin görevidir. 

Eğer bir kelimenin anlamını bilmiyorsanız ve diğer dünya dillerine çevirilerini de merak ediyorsanız sitemizde bulunan ''Kelime Anlamı Nedir?'' bölümünden anlamını kolayca bulabilirsiniz. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası