Kelime-Bul Blog

Kızıl Gezegen Mars

5 Tem 2019 Cemre Kalın blog

NASA'nın gözdesi olan Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars'a ithaf edilerek adlandırılmıştır. Mars yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğundan dolayı Mars'a Kızıl Gezegen de denilmektedir.

NASA'nın en çok araştırmasını Mars'ta yapılmasının en büyük nedeni Dünya gibi dört farklı iklime sahip olmasıdır. Mars yüzeyinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki çok önceden Mars'ta su kaynakları bulunmaktaymış. Canlılar yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için suya ihtiyaç duyarlar. Su yaşamın ilerleyebilmesi için çok önemli bir kaynaktır. NASA'da bu yüzden su veya su kalıntılarına sahip olabilecek gezegenlere yoğunlaşmış durumda. Dünya gibi bir gezegen bulmak çok zor. Çünkü şu anda keşfedilen gezegenlerde Dünya'nın ikizi daha bulunamadı. Belki vardır ama kesinlikle çok uzakta veya başka galaksilerde bulunabilir. Stephen Hawking'in de dediği gibi ''İnsanoğlu yaşanabilir bir gezegen bulamazsa türü yok olacaktır.'' demiştir. Peki Dünya ile Mars'ın benzer özellikleri nedir ve niçin Mars araştırmacılar tarafından önemli? İlk önce Mars, yaşamı desteklemek için gerekli olan önemli miktarda su, oksijen ve hava basıncına sahip değildir. Ayrıca Mars Dünya'dan daha az kütleye ve daha küçük bir boyuta sahiptir. Dünya gibi iklimlere sahip fakat Mars'da iklimler daha uzundur. Mars Güneş çevresindeki bir turunu 687 Dünya günü sürmektedir. Yani bir Mars yılı neredeyse iki Dünya yılına denk gelmektedir. Biz de bulunan Aurora Işıkları bize özgü bir olay değildir. Mars da kendi Aurorasına sahiptir. Mars'ın kendi etrafındaki dönüşünü 24 saat 40 dakikada tamamlarken Dünya 24 saatte Jüpiter ise 9 saat 55 dakikada turunu tamamlamaktadır. Ayrıca Mars'da bitki yetirebilmek mümkündür. Bunun için araştırmacılar Hawaii volkanlarından çıkarılan toprağı kullanarak bir deney yapıldı. Çünkü bu toprağın bileşenlerinin Mars toprağı ile benzer özellikler taşımaktadır. Araştırmacılara göre bu toprakta 10 çeşit bitki yetiştirilmektedir. Bunlar; domates, çavdar, turp, bezelye, pırasa, ıspanak, roka, tere, kinoa ve Frenk soğanıdır. Ama araştırmacıların ve bitki bilimcilerinin Mars'taki düşük yer çekimi bitkilerin büyümesine nasıl etki edildiği bilinmemektedir.

Dünya ve Mars'ı ne kadar benzerlikleri varsa da farklı özelliklere de sahip gezegenlerdir. Bunlardan biri Mars bir Kızıl Gezegen olarak adlandırılmasına karşın Dünya Mavi Gezegen olarak adlandırılmaktadır. Mars'ın yoğun olarak aşırı soğuk çöller varken Dünya su ve yaşamla dolu bir gezegendir. Bu iki gezegen arasında bir farklılık var ki bu da gün batımlarıdır. Hepimiz biliriz ki gün batımları muazzam bir görüntüye sahiptir. Peki Mars da gün batımı hangi renk? Tabii ki gün batımı mavi renkte. Güneş'ten gelen ışınlar, atmosferde bulunan moleküllere göre yayılmaktadır. Bundan dolayı moleküller ve toz parçacıkları ise her dalga boyla değil, sadece bazılarıyla etkileşime giriyorlar. Işığın parçacıklara çarparak kırılmasından dolayı gördüğümüz gün batımı rengini belirleyen etmendir. Fakat Dünya’ya göre çok daha ince bir atmosfere sahip olan Kızıl Gezegen, neredeyse ağzına kadar karbondioksit ve tozla dolu. Tozun kırmızı ışığı saçma eğiliminde olması ise bu gezegenin gökyüzünün kırmızı renkte olmasına yol açmaktadır. Dünyamızda ise durum çok da farklı değildir. Hava moleküllerine çarpan ışık mavi renkte bir saçılım gerçekleştiriyor ve gökyüzümüzün mavi rengine bürünmesini sağlıyor. Gün batımlarında ışığın atmosferde kat etmesi gereken yol artıyor ve bu da ışığın daha fazla kırılmasıyla sonuçlanıyor. Dünya’da bu daha geniş çapta kırmızı renklere sahipken, Mars’ta ise bu olay mavi rengin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Peki size göre Mars'ın en dikkat çeken özelliği hangisi? BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası