Kelime-Bul Blog

Zeus'un Gezegeni Jüpiter

31 Tem 2019 Irem Can blog

Güneş Sistemindeki en büyük gezegen olan Jüpiter, Güneş'e yakınlık olarak da beşinci sıradadır. Jüpiter Dünya kütlesinin 318 katıdır. Bu dev gezegen Güneş çevresindeki turunu 11.86 yılda tamamlamaktadır. Ama maalesef bu dev gezegen hakkında halen kesin bilgiler bulunmamaktadır.

Jüpiter'in hacmi Dünya'dan 1323 kattır. Bu da Jüpiter'in kapladığı uzay boşluğuna 1323 tane Dünya'nın sığabilmesidir. Fakat Jüpiter Dünya ile karşılaştırıldığında oldukça hafif bir gezegendir. Yoğunluğu suyun yoğunluğundan biraz fazladır. Jüpiter'in hava olayları çok çok güçlü ve büyük bir çapta olmasına rağmen Dünya atmosferinde gelişen hava olaylarına benzerdir. Fakat uyduları Jüpiter'in zıt yönde hareket etmektedir. Bu uydular içinde en ilginci Europa uydusudur. Dünya'dan yapılan incelemelerde bu uydunun yüzeyinde buzlarla kaplı olduğunu ve hiç bir çarpma kraterin bulunmadığı anlaşılmıştır. Bu uydunun üzerinde yer alan ve değişik yönlerde düzgün olarak uzana çatlaklar, yüzeyindeki buzların alttaki sıcak bir deniz üzerinde yüzdüğünün sanılmasına neden olmaktadır. Bu da uydu üzerinde canlı olabilme olasılığını artırmaktadır. Dünya'dan bakıldığında en parlak ve disk gibi görünen Jüpiter Venüs'ten sonra gelmektedir. 

Eski astronomlar bu ev gezegene Eski Roma mitolojisindeki tanrıların tanrısı olan Zeus'un adını vermiştir. Kuşkusuz o zamanlarda bu gezegenin en büyük olduğunu bilmiyorlardı. Gerçekten de bütün gezegenler bir araya gelse bile Jüpiter'in büyüklüğüne asla ulaşamazlar. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası