Kelime-Bul Blog

RTÜK Şimdi İnternette

2 Ağu 2019 Irem Can guncel

RTÜK yine yaptı yapacağını. RTÜK, yani Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından müştereken hazırlanan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

RTÜK dediğine göre ifade ve haber alma özgürlüğünü, düşünce çeşitliliğini, rekabet ortamının ve çoğulculuğun güvence altına alınması, yoğunlaşmanın önlenmesi ve kamu menfaatinin korunması amaçlandığını dile getirdi. Fakat bu adımı çok ses getirdi. Netflix, BluTv ve PuhuTv gibi internet üzerinden yayınlanan diziler veya filmlerde artık RTÜK el koyacak. Çoğu kişi televizyonda yayınlanan saçma sapan dizilerin RTÜK'ün hiçbir şey yapmadığını dile getirdi. Fakat bunu hepimiz görebiliyoruz. Dizilerde çocuk gelinli diziler, özellikle kadına şiddet içeren diziler ve tecavüzü meşrulaştıran dizilerde RTÜK hiçbir şey yapmazken, internette yayınlanan dizileri ahlak açısından uygun bulmadıklarından dolayı sansür konulacağını dile getirdiler. Artık Netflix de ülkeden giderse şaşmamalıyız bence. Twitter'da da #Netfliximedokunma trendlerde. Sosyal medyada RTÜK alay konusu olmaya devam ediyor. Artık Breaking Bad, Lucifer, Elite veya La Casa De Papel gibi binlerce dizi veya filmleri maalesef sansürlü izlemek zorunda kalacağız. Televizyondaki dizilere neler oluyor derseniz, onlar hala devam ediyor. Ülkenin geldiği son konum maalesef burası. Peki neden? Bir internete karışmadıkları vardı o da oldu. Bundan tam iki yıl önce de maalesef Vikipedia yasaklandı. Dünyanın her yerinde erişim sağlanan ve özgür bir ansiklopedi olan Vikipedia niçin ülkemizde yasaklandı? Fakat bu çok ses getirmedi. Çünkü ülkemizde okuyan, araştıran bir millet yok ki. Ama Instagram engellense ülke ayağa kalkacak vaziyette. Onlar neyle uğraşıyor biz neyle uğraşıyoruz. 

21. yüzyıldayız ve diğer ülkeler Dünya'yı aşmış durumdayken biz neredeyiz? Bunu bir sorgulamak gerekir. Şu ana kadar yapılan açıklamalar bu kadar olsa da internet hiçbir zaman sansürlenemez. Çünkü siz ne kadar sansürlersiniz de internet, televizyon gibi değildir. Vikipedia'ya başka yollardan hala erişim sağlayanlar var. Ne kadar sansür veya yasaklanmalardan mağdur olsa da. Televizyonda o kadar saçma sapan diziler varlığını sürdürürken neden internetteki diziler? Görüşlerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. RTÜK'süz günler dileriz. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası