Kelime-Bul Blog

Kaz Dağları'nın Önemi

6 Ağu 2019 Irem Can guncel

Kaz Dağları; Edremit bölgesinin kuzeyinde bulunan, yemyeşil örtüsüyle ve zengin oksijen kaynağıyla ülkemizin en önemli bölgelerinden birisidir. Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan ve büyük bir bölümü Biga Yarımadasına uzanan Kaz Dağları'nın en önemli özelliği Alp Dağları'ndan sonra oksijenin en fazla olduğu ikinci dağdır.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Kaz Dağları, 800 farklı bitki türünden 32'si endemit bitki iken 29 tanesi ise milli park alanında görülebilmektedir. Denizden gelen nem ve yükselti gibi etkenler birleşerek oksijen seviyesini arttırdığından dolayı birçok bitki türü yetişmektedir. Bir de Kaz Dağları çeşitli hayvan türlerini de barındıran bir yerdir. Kaz Dağları'nda en çok bulunan ağaç türü Göknar ağacıdır. Ayrıca sadece Kaz Dağı'nda yetişen bir çeşit göknar alt türü de bulunmaktadır. Kaz Dağları sadece bitki örtüsüyle de değil akarsularıyla da meşhur bir bölgedir. Bu akarsular; Kara Menderes Çayı, Gönen Çayı ve Tuzla Çayı gibi kaynağını bu dağların derinliklerinden almaktadır. Ayrıca birçok efsaneye de ev sahipliği yapmıştır. Bir efsaneye göre Hera, Afrodit ve Athena'nın katılmış olduğu Truva Savaşı'na yol açan güzellik yarışması bu dağlarda yapılmıştır. Tanrıların Tanrısı olan Zeus burada doğmuştur. Tanrılar Truva Savaşı'nı bu dağdan izlemiştir. Yine Afrodit'in ilk aşık olduğunda bu dağlarda bulunmaktaymış. Ayırca yine eski bir döneme ait olan Kaz Dağıi Sarıkız Efsanesi'yle de ünlü bir yerdir. Kaz Dağları'nın bir kısmı 1993 yılında Milli Park ilan edilerek sözde koruma altına alınmıştır. Oksijen miktarının yoğun olmasından dolayı 4-5 saatlik uyku bile insanı zinde tutabilmektedir. Hem kara hem deniz ikliminin özelliklerini taşıyan Kaz Dağları'nda nemli bir iklim havası hakimdir. Yılın büyük bir bölümü yağışlı geçmesine rağmen Akdeniz iklimi de görülebilmektedir. Ancak kuzey kesimlere doğru gidildikçe Marmara iklimi kendisini hissettirmeye başlar. 1.600 metreden daha yüksek bölgelerde yetişen Kaz Dağı'nın çayı da halkın severek tükettiği içecekler arasında yer almaktadır. 

Ülkemizde bulunan bu güzelliği korumamız ona sahip çıkmamız bizim ellerimizde. Dünyada git gide azalan oksijen miktarını yükseltmek ağaçlara bağlıdır. Eğer biz o ağaçları kesersek geri döndürülemez bir katliama kapı açmış oluruz. Gelecek nesiller için ağaçlarına sahip çık!BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası