Kelime-Bul Blog

Kafaları Karıştıran 13 Sayısı

9 Ağu 2019 Irem Can blog

13 sayısı bazıları için uğurlu bir sayı olmasına rağmen bazıları ondan ölesiye korkmaktadır. Peki neden? Bir sayı neden bu kadar korkutabilir ki? Bazıları için uğursuz gelse bile 13 sayısı hem asal hem lasa hem de mutlu sayıdır. Asalı sayıları hepimiz biliriz. 1 ve kendisinden başka bir sayıya bölünmeyen sayılara denir. Lasa sayısı da tersten yazılsa da asal olabilen sayılara denir. 13 sayısının tersi 31 bir asal sayıdır. Mutlu sayı da 13 sayısının 1 ve 3'nün karelerinin toplayıp (1+9) 10 sayısının da yine karelerinin toplayarak (1+0) 1'e tekrar dönebilen sayılara denir.

Bu kadar özelliği bulunan bu sayı, bazı insanlar için neden uğursuz olarak kabul edilmiştir? 13 sayısının tarihine bakarsak İsa'nın Son Yemeği'ne doğru gitmek gerekiyor. Hazreti İsa'nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu. İsa ve 12 havari. 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü ve korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı. Marvel dünyası iyi tanıyanlar bilir Loki Hile Tanrısı olarak tanımlanır. Bunun nedeni İyilik Tanrısı Balder, bir gün yemek verirken ziyafete 12 kişi davet edilir. Fakat davet edilmemesine rağmen o yemeğe gelen başka bir tanrı vardır. Loki; yalan ve hile tanrısı olarak bilinen 13 kişisi olmakla kalmayıp İyilik Tanrısı Balder'i de öldürmüştür. 13 sayısı o kadar korkutulmuş ki bunun fobisi bile var. Triskaidekafobi. Bu hastalık 13 sayısının uğursuz olduğuna dair inanç, bir tür korku hastalığı olarak tanımlanmıştır. Çok ilginç olacak ki her yılın en az bir ayının 13'üncü günü Cuma'ya denk gelmektedir. Hatta 13'üncü Cumalardan korkmaya verilen bir ad dahi var; Paraskevidekatriafobi. Bir de 13 sayısının uğursuzluğuna ayı da içine katmışlar. Bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin de uğursuzluk olarak tanımlayanlar bile var. Fakat korkmayan bunun bir adı yok.

İbranilere göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesindeki 13'üncü harfinin mavet yani ölüm sözcüğünün ilk harfi olmasıdır. Ayrıca Tarot kartlarında 13 kart ölümü temsil eder. Ayrıca kimi ülkelerde 13 kat yoktur. Ayrıca 13'üncü gün Cuma'ya denk geldiyse vay halimize. Bazı kişiler bu güne denk geldiği zaman yolculuk yapmaktan veya önemli anlaşmaları imzalamaktan kaçınır. 13 sayısının uğursuz olduğuna inanılan bazı sebeplerden biri de çoğu ünlü katillerinin adları 13 harften oluşması. Garip bir tesadüf değil mi? 13 sayısını bir de uğurlu kabul edenlerde var. Örneğin; Maya sembolizminde bu sayının uğurlu olduğuna inanılır. 13 sayısı uğurlu, başarılı ve yükselişi temsil eder. Bir başka örnek de dünyaca ünlü Pop star olan Taylor Swift. Ona göre bu sayı uğurlu ve her yerde de temsil ediyor. Konserlerinde eline, albümlerinde şarkı sözlerinde değiniyor. Ayrıca Taylor Swift'in Red Albümündeki bir şarkısı olan The Lucky One çok etkileyici bir şarkı. Bu şarkısında tam olarak 13 tane Lucky sözü geçiyor ve bu söz tam olarak 13 saniyen sonra başlıyor. Bu şarkı albümündeki 13 şarkıya denk geliyor. Bir de Taylor Swift 13 Aralık 1989 tarihinde doğmasının da bu sayının ona uğur getirdiğini de dile getirmiştir. Sonuçta bir sayının size uğurlu mu uğursuz mu getireceği size bağlı değil mi? Peki sizin de uğurlu veya uğursuz sayılarınız varsa yorumlarda nedenini belirtmeyi unutmayın. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası