Kelime-Bul Blog

Aşk ve Güzellik Tanrıçası Venüs

15 Ağu 2019 Irem Can blog

Yine diğer gezegenler gibi adını eski Roma Tanrıçası Venüs'ten; Yunan Mitolojisinden de Afrodit'ten alan, Dünya ve Mars'a en yakın gezegendir. Bu gezegen halk arasında Sabah Yıldızı veya Akşam Yıldızı olarak da bilinmektedir.

Venüs, Güneş'e yakın bir gezegen olmamasına karşın Güneş Sistemindeki en sıcak gezegendir. Çünkü atmosferdeki yoğun karbondioksit içeren bulutların sera etkisiyle sıcak tutmasıdır. Çok ilginç olmasına rağmen bir Venüs günü, bir Venüs yılından daha uzundur. Venüs kendi etrafında 243 günde tamamlarken Güneş etrafında ise 224 günde tamamlamaktadır. Dünya'mız Venüs gibi yavaş dönseydi Güneş'in bir doğup batma süresinde 4 mevsimi yaşayacak olurduk. Çok ilginç doğrusu. Coğrafya dersinde de görmüş olduğumuz Dünya'nın 23 derece eksen eğikliği Venüs'te 177 derecedir. Bundan dolayı kendi ekseni etrafındaki dönüşünü öteki gezegenlerin aksi yönünden yapar. Eğer Venüs'te yaşasaydık Güneş batıdan doğup, doğudan batacaktı. Venüs'ün ortalama sıcaklığı 425 santigrat derecedir. Güneş'in ışınları 8 dakikaya Dünya'ya gelmekteyken Venüs'e ulaşması neredeyse 6 dakika sürmektedir. Mars gibi Venüs'ün de ne bir uydusu ne de bir halkası vardır. Ay'dan sonra Dünya'dan görülebilen en parlak nesnedir. Ayrıca araştırmalarda Venüs'e şimdiye kadar 40'tan fazla uzay aracı gönderilmiştir. Venüs aynı zamanda kütlesi itibariyle Dünya'ya benzemesinden ötürü yeryüzündeki Kardeş Gezegen olarak adlandırılmaktadır. Gezegende rüzgar hızı 724 kilometre hıza kadar çıkabilmektedir. Her ne kadar Dünya ile Venüs'e Kardeş Gezegen denilse bile benzer özellikler maalesef bulunmamaktadır. 

Venüs'ün sıcak bir gezegen olduğundan su bulunması imkansız bir durumdur. Bir gezegende yaşamak için en önemli bileşenlerden biri olan su bu gezegende bulunmamasından dolayı yaşam bulunmamaktadır. Önde gelen jeologlar gezegenin mevcut yüzeyinin bir milyar yıldan fazla eski olduğuna inanmaktadır. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası