Kelime-Bul Blog

Batıl İnançlar

24 Ağu 2019 Irem Can blog

Batıl İnanç veya hurafe; bir mantığa bağlı olmayan, doğaüstü olaylara, kehanetlere aşırı derecede bağlanmaya denir. Batıl inançlara inananlar da var inanmayanlar da. Ülkemizde de batıl inançlara ait pek çok örnek var. Peki batıl inançlar neler ve hangileri günümüzde popüler? 

Batıl İnançlar, kıtadan kıtaya veya ülkeden ülkeye az da olsa değişiklik göstermekte. Bazı ülkelerde uğurlu sayılanlar diğer ülkelerde lanetlenecek kadar uğursuzluk getirebilmektedir. Peki bu inançlar nasıl doğdu? Neden gece tırnak kesmek veya kara kedi görmek uğursuzluk getiriyor? Çoğu batıl inançların temeli eskiye dayanıyor. Bazıları çoktan unutulup gitmesine rağmen günümüzde varlığını sürdürenler de var. Örneğin at nalı uğurlu sayılan eşyalardan birisidir. Çünkü eski zamanlarda yaşayan topluluklar için at kutsal bir hayvandı. Ya da birisi hapşırdığında ''Çok yaşa!'' veya ''İyi yaşa!'' sözleri de birer batıl inançtır. Bunun sebebi de hapşırma sırasında ruhun bedenden kısa bir süre ayrılmasından dolayı söylendiği düşünülmektedir. Önceki yazımızda da bahsettiğimiz 13 sayısı bazıları için ölümü ifade ederken bazıları için yeniden doğma anlamına gelmektedir. Bu batıl inanç öylesine güçlüdür ki bazı insanlar 13 kişiyle aynı masada oturmaktan kaçınır veya herhangi bir ayın 13'ü Cuma gününe denk geldiğinde ise o gün önemli işlerini yapmaz. Ya da merdiven altından geçmek o gün size uğursuzluktan başka bir şey getirmediğine inanılır. Ayrıca bu batıl inançlar ülkeden ülkeye de değişiklik gösterebiliyor. 

Örneğin; Bulgaristan'da evlenmemiş bir kadın masanın kenarına oturuyorsa, evleneceği adamı bulamayacağına inanılmaktadır. Aynı zamanda çirkin çocuk sahibi olmamak için alkol olmayan kadehler asla tokuşturulmaz. İspanya'da ise her ay başı 12 tane üzüm yemek uğur getirdiği inanılır. Rusya'da birine çiçek verirken de sayısı oldukça önemlidir. Eğer Rusya'ya gittiğiniz zaman ve birisine çiçek vereceğinizde tek sayıda çiçekler tercih etmelisiniz. Çift sayıda çiçekler sadece cenazelerde verilmektedir. Aman dikkat! Çin'de ise sayılarla bu işi yürütüyor. Onlara göre 4, 13, 14, 23 ve 24 sayıları uğursuz olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı otel odalarında veya binalarında bu sayılara yer vermemektedir. Brezilya'da da kötü şans sizi yakalamasını istemiyorsanız çantanızı ve cüzdanınızı yere koymamanız gerekmekte. Aksi halde uğursuzluklar sizin peşinizde olacaktır. Mısır'da ise ülkemizde de yaygın olan bir batıl inanç var. O da makas. Eğer makası birisine verirken kavga etmemek için tükürülür. Veya makasın ağzını açık bırakmak uğursuz olarak kabul ediliyor. Ayrıca kabustan korunmak için Mısırlılar yastık altlarına makaslarını eksik etmez. Haiti'de ise geceleri ayağınızda tek ayakkabı varken yere basarsanız annenizin öleceğine inanılıyor. Ve en ilginç batıl inanca sahip olan ülkeye gelecek olursak o da Danimarka'dır. Onlar da yıl boyunca kırılan porselenleri biriktirerek, yıl sonunda aileler toplanarak en çok hangi ailenin kırdığına bakılmaktadır. En çok porseleni kırılmış aile varsa o ailenin gelecekte zengin olacağına inanılmaktadır. 

Ülkemizde de batıl inançlar çoğu ülkeyle aynı olmakta fakat yazdığımız ülkelerdeki batıl inançlar sadece oraya ait olan inançlardır. Özellikle Danimarka'da olan olay ülkemizde yaşansaydı nasıl olurdu? Birbirinden ilginç batıl inançlardan hangisini daha çok ilginç buldunuz? Yorum kısmından bizelere görüşlerinizi yazmayı unutmayın. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası