Agatha Christie

30 Ağu 2019 yazarlar

Agatha Christie Özgeçmişi

Agatha Christie, dünyanın en tanınmış polisiye gerilim romanları yazarıdır. Birçok eserleri 45 dile çevrilmiş olan yazarın kitap satışları milyarları bulmuştur. Shakespeare' dan sonra en çok satan yazardır.  

Tam adı Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan olan yazar, 15 Eylül 1890 tarihinde İngiltere’de doğdu. Christie 79 roman ve kısa hikayeleriyle tanınmaktadır. 25 Kasım 1952’ de eseri olan Fare Kapanı, bugüne kadar en uzun süreyle oynanan tiyatro oyunudur. İlk kitabını 1920’de yayınlanan Ölüm Sessiz Geldi polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biri olan Dedektif Hercule Poirot karakterinin de ilk hikayesidir. Bu kahramanını 33 eserinde ve birçok kısa hikayelerinde yer vermiştir. Bir diğer kahramanı ise kadın karakter olan Miss Jane Marple' dır. Miss Marple' ı 1930 yılında yazdığı Ölüm Çığlığı adlı romanıyla okurlarına tanıtmıştır. Her iki kahramanın da serüvenleri televizyon dizisi ve film haline getirilmiştir. 1974' te Doğu Ekspresinde Cinayet, 1957' de Beklenmeyen Şahit, 1978' de Nil' de Ölüm en başarılı olan filmleridir. 

1971 yılında İngiltere' nin onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı ödülünü aldı. Agatha Christie 12 Ocak 1976' da hayata gözlerini kapadı. Fakat eserleriyle birlikte günümüzde varlığını hala sürdürmektedir.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası