Antonie de Saint Exupery

31 Ağu 2019 yazarlar

Antonie de Saint Exupery Özgeçmişi

Antonie de Saint Exupery, 29 Haziran 1900 tarihinde Fransa’ da doğdu. Pilot, şair ve yazardır. Özellikle herkesin okuması gereken Küçük Prens eseriyle tanınmaktadır. 

Fransa’ nın iç savaş yıllarında Fransız gazetesinde muhabirlik yaptık. Havacılık alanında da birçok buluşa imza attı. Gece görüşlü uçakları geliştirilmesinde katkı sağladı. Komutanları Antonie’ nin sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı. Fransa'nın yenilgisi üzerine Amerika’ ya gitti. Buradayken yazdığı Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu adlı iki kitabı New York' ta çok tutuldu. En önemli eseri olan Küçük Prens' i de bu dönemde yazmıştır. Kitabında savaşın getirdiği yıkımın ortasında dünyaya bir umut mesajı vermek istiyordu. Bunu Küçük Prens üzerinden bir çocuğun gözüyle yapmaya çalıştı. 

Antonie de Saint Exupery, 31 Temmuz 1944 tarihinde uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düşerek hayata gözlerini yumdu. Uçağın enkazları 2000 yılında balıkçılar tarafından bulunmuştur. Hayatın getirdiği zorluklarla mücadelesini asla yetirmeyen Exupery’ i günümüzde de eserleriyle varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası