Anton Pavloviç Çehov

31 Ağu 2019 yazarlar

Anton Pavloviç Çehov Özgeçmişi

Anton Pavloviç Çehov, 29 Ocak 1860 tarihinde Rusya’ da doğdu. Tiyatro yazarı ve modern kısa öykülerinin kurucusu olan Çehov, Martı kitabı en çok hikayelerinden birisidir. 

Lisedeyken Yunan ve Latin klasikleriyle temel bir eğitim gören Çehov düş gücüne fazlasıyla olanak tanıyan bu eğitim tarzında olduğundan dolayı yaşamı boyunca klasiklerden hoşnut olamamasına yol açtı. Edebiyat Öğretmeni adlı hikayesi üniversite yıllarına ait bir eseridir. Tıp öğrenimi sırasında ailenin geçimine katkıda bulunmak için çeşitli dergilerde yazılar yazdı. Bu dönemde de yazdığı yazılarını Melbourne' ün Masalları adlı kitapta toplayarak üniversiteyi bitirdiği yıl ilk kitabını yayınladı. Çehov, üniversiteyi bitirir bitirmez hekimliğe başladı. Cerrahlık, Cansız Ceset ve Kaçak adlı hikayelerini bu dönemde yazmıştır. Çehov’ u tanıyan birçok kişi onu Çarlık Rusya’ sını anlatışını, bir doktorun hastalığı teşhis edişine benzetir. 

Anton Pavloviç Çehov, 15 Temmuz 1904 tarihinde Almanya’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat birçok eseriyle günümüzde de varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası