Ernest Hemingway

31 Ağu 2019 yazarlar

Ernest Hemingway Özgeçmişi

Ernest Hemingway, 21 Temmuz 1899 tarihinde Amerika’ da doğdu. İlk makalelerini lise yıllarında okul gazetelerinden edebiyata başladı.  

Avrupa'da ilk olarak vardığı şehir Paris oldu. Orduda bir süre normal bir görevli olarak çalışmasının ardından ambulans şoförlüğüne geçti. 8 Haziran 1918’ de birkaç adım ilerisinde patlayan bir Avusturya topu yüzünden ağır şekilde yaralandı. Yardım etmeye çalıştığı İtalyanlardan bir tanesi ölürken diğeri bacaklarını kaybetti. Aynı olay esnasında başka yaralı bir İtalyan askerini cepheye taşımaya çalışırken bacaklarından yaralandı. Yaşananların ardından İtalyan gazetelerinde kahraman olarak ilan edilip, İtalyan hükümeti tarafından Gümüş Onur Madalyası ile ödüllendirildi. Hemingway bu olayların ardından Milan’ da bir hastanede tedavisini tamamlarken hemşire Agnes von Kurawsky ile tanıştı. Bu da onun ölümsüz eserlerinden olan Silahlara Veda adlı eserini yazmasını sağladı. Tekrar Amerika’ ya dönen yazar ailesinin iş bulması için yaptığı baskılara rağmen sakatlığından dolayı ordunun verdiği parayla bir yıl kadar işsiz olarak yaşadı. Aynı yıl içerisinde Chicago'ya göçtü. Toronto'da bulunan Daily Star adlı gazetede yazmaya başladı. Gazetede iş bulduktan sonra ilk iş olarak Paris’ e taşındı. Paris yıllarında birçok yazarla tanıştı.  

1925 ile 1929 yılları arasında dünyanın en ünlü yazarlar arasına girdi. İlk basılan romanı olan Güneş de Doğar adlı kitabı bu yıllarda basıldı. 1954’ te ise Nobel Edebiyat Ödülü' ne layık görüldü. 2 Temmuz 1961 tarihinde kendi av tüfeğiyle kendi yaşamına son verdi. Ayrıca Ernest Hemingway’ in Havana’ da bulunan bir anıt heykeli de vardır. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası