Franz Kafka

31 Ağu 2019 yazarlar

Franz Kafka Özgeçmişi

Franz Kafka 3 Temmuz 1883 tarihinde Prag’ da dünyaya geldi. Kafka’ nın eserlerinin büyük bölümü ancak Kafka’ nın ölümünden sonra meslektaşı ve yakın arkadaşı olan Max Brod tarafından yayımlandı. Bu eserler 20. yüzyılda dünya edebiyatında kalıcı bir etki bıraktı. 

Çek kökenli bir aileden geldiği halde Almancayı anadili olarak kullandığı için tam bir Çek sayılmayan Kafka’ yı, Almanlar da tam anlamıyla kendilerinden görmediler. Ufak yaşlarda da Çekçe konuşan Kafka gittiği Alman okullarının da etkisiyle Almancada ustalaşmaya başladı. Öğrenciliği sırasında Yiddiş tiyatro çalışmalarında yer aldı ve bu çalışmalara destek verdi. Kafka ilk eseri olan Bir Savaşın Tasviri adlı eserini bu dönemde yazmıştır. 1902 yılında da en iyi dostu Max Brod ile tanıştı. Hayatındaki birçok olay ona ilham verdi. 1917 yılında verem olduğunu öğrendi. Sağlığı git gide kötüleşmeye başlamıştı. Fakat yazmayı asla bırakmadı. 

3 Haziran 1924 gecesi, 1917 senesinde kaldırıldığı Viyana yakınlarındaki Keirling sanatoryumunda hayata gözlerini yumdu. Fakat eserleriyle ve hayata bakış açısıyla yaşamaya devam ediyor. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası