Friedrich Nietzsche

31 Ağu 2019 yazarlar

Friedrich Nietzsche Özgeçmişi

Friedrich Nietzsche, 15 Ekim 1844 tarihinde Almanya’ da dünyaya geldi. Güç İstenci, Üstinsan ve Bengidönüş gibi özgün fikirleriyle tanınan Alman bir filozoftur. 

Nietzsche, insanlara yeni değerler getirmeye çalışarak güçlü insanların egemenliğinde, çoğunluktan ibaret olan ve sürü olarak nitelendirdiği insanlıkta ilerlemenin mümkün olduğunu ileri sürmüştür. Sürü kendini feda ederek üst insanı belirleyecektir. Üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. Bütün varlığın temelinde daha güçlü olmaya yönelik irade vardır. Nietzsche' ye göre, insanoğlu sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği daha da güçlü olmaktır. Din, ahlak, çağdaş kültür, felsefe ve bilim gibi konularda eleştiriler de yazmıştır. Nietzsche' nin etkileri felsefede, egzistansiyalizm ve postmodernizm üzerinde olmuştur. Değerlerin göreceliğini savunmuş, iyi ve kötü kavramlarını sorgulamış aynı zamanda da eleştirmiştir. Kendisini Filozoflar içinde ilk psikolog olarak tanımlayan Nietzsche, Psikanaliz' de kullanılan BilinçAltı kavramından ilk kez bahseden kişi olmuştur.  

Nietzsche, 25 Ağustos 1900 tarihinde Almanya’ da hayata gözlerini yunmuştur. Erken ölümü ve hastalığı nedeniyle ne ahlaksal idealini ne de trajik şiirini gerçekleştirebilmiştir. Fakat eserleriyle ve hayata bakış açısıyla varlığını günümüzde de yaşatmaktadır. 

Aforizmalar Ahlakın Soykütüğü Üstüne Böyle Söyledi Zerdüşt Dionysos Dithyrambosları
Eğitimci Olarak Schopenhauer Ecce Homo Gezgin ve Gölgesi Güç İstenci
Karışık Kanılar ve Özdeyişler

Müziğin Ruhundan Tragedyanın

Doğuşu

Wagner Olayı Putların Alacakaranlığı
 
ADV.
 
Tan Kızıllığı Tanrı Öldü Tragedyanın Doğuşu Şen Bilim
İnsanca, Pek İnsanca

İyinin ve Kötünün Ötesinde

   


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası