Fyodor Dostoyevski

1 Eyl 2019 yazarlar

Fyodor Dostoyevski Özgeçmişi

Fyodor Dostoyevski, 11 Kasım 1821 tarihinde Rusya’ da dünyaya geldi. Küçük yaşta annesini kaybetmesi ve çalkantılı bir çocukluk dönemi geçirmesi eserlerine de yansımış bir durumdur. 

Dostoyevski, sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçiren ve kısa süre sonra annesinin ölümünden sonra Petersburg' taki Mühendis Okulu' na girdi. Babasının ölüm haberini burada aldı. Ordudan ayrıldıktan sonra edebiyata yönelen Dostoyevski' nin ilk kitabı İnsancıklar, 1846 yılında yayımlandı. Bu eserinin ardından yazdığı kitaplarla beklediği başarıya ulaşamayan Dostoyevski' nin umudu kırıldı ve politikayla ilgilenmeye başladı. Petersburg' a döndükten sonra Ezilenler ve Ölüler Evinden Anılar adlı eserleri yazdı. Kardeşiyle birlikte iki dergi çıkardı. 1862' de arzuladığı Avrupa seyahatini gerçekleştirdi. Sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi açıdan darlığa düştü. Bu dönemde Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala, Ebedi Koca ve Ecinniler gibi eserleri yazdı. Eşinin ölümünden sonra sekreteriyle evlendi. Yeniden borçlandı ve kumarhanelerde gezmeye başladı. Kızının ölümünün ardından büyük bir sarsıntı geçirdi. Delikanlı, Bir Yazarın Günlüğü ve Karamazov Kardeşler adlı eserlerinde yazarlık hayatı boyunca konu edindiği temaları yeniden ele aldı.  

Karamazov Kardeşler adlı yapıtını üç yılda bitiren Dostoyevski, bir ciğer kanamasıyla yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 tarihinde dünyaya gözlerini yumdu. Dostoyevski için 31 Ocak 1881 tarihinde yapılan cenaze töreninde yaklaşık otuz bin kişi tabutunun arkasından yürüdü. Dünya edebiyatını en çok etkileyen ve en çok okunan yazarlardan biri olan Dostoyevski' nin eserleri birçok 20. yüzyıl düşünürünün fikirlerini derinden etkilemiştir. 

 BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası