Gabriel Garcia Marquez

1 Eyl 2019 yazarlar

Gabriel Garcia Marquez Özgeçmişi

Gabriel Garcia Marquez, 6 Mart 1927 tarihinde Kolombiya’ da dünyaya geldi. 1940’ lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yapan yazar, öykü yazmaya 1940 yılının sonlarında başladı. 

Marquez’ in en önemli yapıtı Yaprak Fırtınası’ ydı. 1961 yılında yayınlanan Albaya Mektup Yazan Kimse Yok adlı romanını, Hanım Ana’ nın Cenaze Töreni adlı öykü kitabı ve Kötü Saatte romanları vardır. Yazar en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ ı Meksika’ ya ilk gidişinde yazdı. Yüzyıllık Yalnızlık’ taki bir bölümden etkilenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Erendina adlı kitapta toplayan yazar daha sonra sırasıyla Mavi Bir Köpeğin Gözleri, Başkan Babamızın Sonbaharı, Kırmızı Pazartesi, Kolera Günlerinde Aşk, Labirentindeki General adlı eserlerini yayınladı. Tüm dünyadan ses getiren Marquez, Nobel Ödüllü Kolombiyalı Yazar olarak da tanınmaktadır. 

Gabriel Garcia Marquez, 17 Nisan 2014 tarihinde Meksika’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat geride bıraktığı eserleriyle günümüzde de varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası