Gaston Leroux

1 Eyl 2019 yazarlar

Gaston Leroux Özgeçmişi

Gaston Leroux, 6 Mayıs 1868 tarihinde Fransa’ da dünyaya geldi. Dedektif, yazar ve gazeteci olan Leroux, okul yıllarında Alexandre Dumas ve Victor Hugo’ un yapıtlarından esinlenerek roman yazmaya başladı. 

Leroux sırf babasını memnun etmek için Hukuk alanında eğitim aldı ve Hukuk alanında çalıştı. Babasının ölümünden sonra, mesleğini bırakarak birkaç gazetede muhabirlik yapmaya ve dünyayı gezmeye başladı. Bu sıralarda birkaç romanını tefrika halinde yayınlamaya başladı. Operadaki Hayalet isimli yapıtını Palais Garnier Opera Binası' na duyduğu ilgi ile yazmıştır ve bu yapıtın konusunun gerçek esrarengiz bir olay olduğunu söylemiştir. Operadaki Hayalet' in daha sonra Andrew Lloyd Webber tarafından müzikali yapıldı ve birçok kez sinemaya uyarlandı ayrıca polisiyede başlangıçlardan biri sayılan Sarı Odanın Esrarı gibi romanların yazarıdır. Sarı Odanın Esrarı' yla birlikte polisiye romanlarda kilitli oda cinayeti tarzı başlar, içeri girilmesi veya çıkılması imkansız olan bir odada cinayet işlenmesinin ve en sonunda dedektif veya zeki bir amatör tarafından katilin yakalanmasının hikayesidir. Ayrıca mesleği gereği bazı suçluların idamını izleyip bunları çalıştığı gazetede yayınlamak zorunda bırakılmış, bu idamları izlemek onu etkilemiştir. Romanlarında da bu etkinin yazıya geçirilmiş hali görülebilmektedir. 

Gaston Leroux, 15 Nisan 1927 tarihinde Fransa’ da dünyaya gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserlerle günümüzde de varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası