George Orwell

1 Eyl 2019 yazarlar

George Orwell Özgeçmişi

George Orwell, 25 Haziran 1903 tarihinde Hindistan’ da dünyaya geldi. Orwell, yapıtlarıyla dünyaya ve sisteme karşı gelen yazarlardandır.  

Ailesiyle birlikte İngiltere' ye döndükten sonra, öğrenimini Eton College' de tamamladı. Gerçek adı Eric Arthur olan Orwell, 1922 ve 1927 yılları arasında Hindistan İmparatorluk Polisi olarak görev yaptı. Ancak, İmparatorluk yönetiminin içyüzünü görünce istifa etti. 1950' de yayımladığı Bir Fili Vurmak adlı kitabı, sömürge memurlarının davranışlarını eleştiren makalelerin derlemesidir. İkinci Dünya Savaşı' nın sonlarına doğru yazdığı Hayvan Çiftliği, Stalin rejimine karşı sert bir taşlamadır. Orwell' in en çok tanınan yapıtlarından Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Hayvan Çiftliği, bilim kurgu türünün klasik örneklerinden biri olmanın yanı sıra, modern dünyayı protesto eden bir romandır. Burma Günleri ise, Orwell' in Burma' daki İngiliz sömürgeciliğini dile getirdiği ilk kitabıdır. George Orwell sadece yazar değil, bir direnişçidir.  

George Orwell, 21 Ocak 1950 tarihinde İngiltere’ de dünyaya gözlerini yumdu. Fakat eserleriyle ve çarpıtıcı sözleriyle günümüzde de varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası