Grigory Petrov

1 Eyl 2019 yazarlar

Grigory Petrov Özgeçmişi

Grigory Petrov, 6 Şubat 1866 tarihinde Rusya’ da dünyaya geldi. 20. yüzyıl başında Rusya’ nın en tanınmış papazlarından ve en çok okunan halk yazarlarından birisidir. 

Petrov, özellikle ülkemizde Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eseriyle tanınmaktadır. Bulgaristan’ da yaşayan arkadaşı Bojkov’ un bu ülkede kurduğu Petrov Kültür ve Eğitim Cemiyeti sayesinde kitapları Bulgarcaya çevrilip yayımlanan yazar, bu ülkede büyük ilgi görmüştür. Özellikle 1925 yılında Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eseri Bulgaristan’ da yayımlandığında Bulgar Eğitim Bakanlığı tarafından kitlelere önerildi ve Bulgaristan’ da tüm eserlerine karşı büyük ilgi doğdu. Petrov’ un kitaplarının başarısı Türkiye’ ye göç eden Bulgaristan Türkleri yoluyla Türkiye’ ye ulaştı. 1928 yılında 3 ayrı kitabı Bulgarcadan Türkçeye çevrilip basıldı. Özellikle Ali Haydar Taner’in çevirisi ile yayımlanan Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı yapıt, Türkiye’deki aydınların dikkatini çekti. Kitabın içindeki fikirler ülkede uygulanması gereken bir eğitim ve kalkınma modeli olarak görüldü. Eser, 2008’ e kadar dört defa Türkçeye çevrildi ve en az 41 kez baskı yapıldı.  

Mustafa Kemal Atatürk’ü ün de dediği gibi her yaştan insanın okuması gereken bir kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde günümüzdeki Finlandiya’ nın nasıl bir eğitim sistemine dönüştüğü ve bu yolda neler yapıldığı anlatılmaktadır. Grigory Petrov, 18 Haziran 1925 tarihinde dünyaya gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler ve sözleriyle günümüzde de varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası