Haldun Taner

1 Eyl 2019 yazarlar

Haldun Taner Özgeçmişi

Haldun Taner, 16 Mart 1915 tarihinde İstanbul’ da dünyaya geldi. Taner; öykü, tiyatro ve kabare yazarı, gazeteci ve öğretim üyesidir. Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından birisi olan Haldun Taner, Türkiye' de epik tiyatro türü ve kabare tiyatrosunun da öncüsüdür.  

Beş yaşındayken babasını kaybeden Taner, annesiyle beraber büyükbabasının yanında yaşadı. Edebiyat kariyerine genç yaşlarında başlayan Taner’ in ilk öyküsü Töhmet 1946 yılında Yedigün dergisinde Haldun Yağcıoğlu takma ismiyle yayınlandı. 1953 yılında ise New York Herald Tribune Gazetesi' nin İstanbul' da düzenlediği öykü yarışmasında birinci olmuştur. 1955 ve 1957 yılları arasında Viyana' da Max Reinhardt Tiyatro Akademisi’ nde eğitim almıştır. 1957 senesinde Türkiye’ ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü' nde edebiyat ve sanat tarihi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi' nde tiyatro tarihi dersleri vermiştir. Türk Tiyatrosu’ ndaki ilk epik tiyatro örneği olan Keşanlı Ali Destanı adlı oyunu ile dünya çapında tanınmıştır. Bu oyun Almanya, İngiltere, Çekoslovakya, eski Yugoslavya' nın çeşitli kentlerinde oynanmıştır. 1967 yılında da Devekuşu Kabare’ yi kurmuştur. Bir dönem Milliyet Gazetesinde köşe yazıları da yazmıştır. 

Haldun Taner, 7 Mayıs 1986 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat geride bıraktığı eserleriyle günümüzde de varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası