Halide Edib Adıvar

1 Eyl 2019 yazarlar

Halide Edib Adıvar Özgeçmişi

Halide Edib Adıvar, 1884 yılında İstanbul’ da dünyaya geldi. Evde aldığı özel dersler ile ilköğrenimini tamamlayan Adıvar' ın 1897 yılında, İngilizce öğrenirken çevirdiği Jacob Abbott' un Ana adlı eseri yayınlanmıştır. Bu başarısı nedeniyle Sultan II. Abdulhamit tarafından 1899 yılında Şefkat Nişanı unvanı ile ödüllendirilmiştir.  

1908 yılında Tevfik Fikret'in çıkardığı Tanin'de yazıları yayınlanmaya başlayan Halide Edib, ilk yazılarında eşinin isminden ötürü Halide Salih imzasını kullanmıştır. Yazıları bazı çevrelerin tepkisini çeken Halide Edib, bir süreliğine Mısır'a gitmiş ve 1909 yılında İstanbul'a geri dönüp siyasi içerikli yazıların yanı sıra edebi yazılar da yayımlamaya başlamıştır. 1910 yılında Ayeviyye Talip romanını yayımlamıştır. Bu roman, bir kadının kocasını terk ederek sevdiği erkekle yaşayışını anlatır ve bazı çevrelerce feminist bir eser olarak değerlendirilir. 1. Dünya Savaşı başladığında Kız Mektepleri Umumi Müfettişliği görevini yapan Halide Edip, 1916 yılında Cemal Paşa' nın daveti üzerine okul açmak için Lübnan ve Suriye'ye gitmiştir. Türk ordularının Lübnan ve Suriye' yi boşaltması üzerine 4 Mart 1918 tarihinde İstanbul' a dönmüştür. Yazar, hayatının buraya kadar olan bölümünü Mor Salkımlı Ev isimli kitabında anlatmıştır. İyi bir Hatip olan Halide Edip, Milli Mücadele döneminde, yaptığı açık hava mitingleriyle önemli bir rol oynamıştır. Anılarının buraya kadar olan kısmını Türk' ün Ateşle İmtihanı isimli eserinde anlatmıştır. Cumhuriyet' in ilanından sonra gazetelerde yazarlık yapan Halide Edip, bu arada Cumhuriyet Halk Fırkası ve Mustafa Kemal Atatürk ile siyasi fikir ayrılıkları yaşamıştır. Eşi Adnan Adıvar' ın Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası' nın kuruluşunda yer alması sonucu iktidar çevresinden uzaklaşmışlardır.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası' nın kapatılıp Takrir-i Sükun kanununun kabul edilmesiyle de tek parti dönemi başlayınca, kocası Adnan Adıvar ile birlikte Türkiye' den ayrılmak zorunda kalmış ve İngiltere' ye gitmiştir. 1939 yılına kadar 14 yıl boyunca yurt dışında yaşamıştır. Bu sürenin 4 senesi İngiltere' de, 10 senesi de Fransa' da geçmiştir. Hayatının geri kalan kısmında bir dönem siyasete atılan Adıvar, öğretmenlik yapmış ve yazmaya devam etmiştir. Halide Edib Adıvar, 9 Ocak 1964 tarihinde İstanbul’ da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler ve mücadelesi günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.  BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası