Halit Ziya Uşaklıgil

1 Eyl 2019 yazarlar

Halit Ziya Uşaklıgil Özgeçmişi

Halit Ziya Uşaklıgil, 1866 yılında İstanbul’ da dünyaya geldi. Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilmektedir. İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş ve televizyonda reyting rekorları kıran dizi olan Aşk-ı Memnu' nun da yazarıdır.  

Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk romanları yazan sanatçı olarak kabul edilmektedir. Eserlerinde realizm akımının etkisi görülmektedir. En ünlü öykülerinden biri olan Kar Yağarken, anlattığı realizm bunun bir örneğidir. Dili sanatlı, süslü ve bir o kadar da ağırdır. Ancak yine de dilini başarıyla kullanır. Alışılmışın dışında bir cümle düzeni vardır. Romanlarında aydın kişileri anlatır. Romanları, Cumhuriyet dönemimde sadeleştirilebilmiştir. Mai ve Siyah romanındaki Ahmet Cemil karakteri Servet-i Fünun sanatçısını temsil etmektedir. Ruh tahlillerine önem verir. Kahramanları yaşadıkları çevreye uygun olarak anlatmaktadır. Romanlarında yalnız İstanbul' u anlatan sanatçı, hikayelerinde Anadolu ve köy hayatına, kasabalardaki yaşayış şekline de yer vererek İstanbul dışına çıkmıştır. Uşak' ta bir okula ismi verilmiştir. Atatürk' ün eşi Latife Uşşaki' nin da amcasıdır. 

Halit Ziya Uşaklıgil, 27 Mart 1945’ te İstanbul hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler ve sözleriyle beraber günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası