Haruki Murakami

2 Eyl 2019 yazarlar

Haruki Murakami Özgeçmişi

Haruki Murakami, 12 Ocak 1949 tarihinde Japonya’ da doğdu. Yazarın ilk ve Gunzou Edebiyat Ödülü' nü alan romanı Kaze no oto vo kike’ dir. Onu Hitsuci vo meguru Bohken isimli romanı izledi. Yazar bu eseriyle Yeni Yazarlar Noma Edebiyat Ödülü' nü aldı.  

Sonraki yıllarda Murakami, Sekai no ovari to hahdo bohrudo geldi ve bu kitap da yazara Tanizaki Ödülü' nü kazandırdı. Ama ona asıl ününü kazandıran eser 16 dile çevrilen İmkânsızın Şarkısı oldu. 1995' te yayımlanan Zemberekkuşu' nun Güncesi’ yle 1996 yılında Yomiuri Edebiyat Ödülü' nü de kazanan Murakami, daha sonra baştan çıkarıcı bir aşk hikayesi olan Supuhtoniku no Koibito’ yu yazdı. Yazar ayrıca, Zoh no şohşitsu ve Kami no Kodomotaçi-va mina adoru adı altında öykülerini de kitaplaştırılmıştır.  

Japonya' nın 20. yüzyıldaki en büyük edebiyatçılarından biri olarak kabul edilmesine rağmen, Amerikan kültürünün etkisi altında kaldığı ve aşırı Batıcı olduğu eleştirilerine maruz kalan yazarın edebiyat dışı tek kitabı Andahguraundo’ dur. Murakami' nin son eserleri ise Kokky no minamitaiyou no nişi ve Dansu dansu dansu’ dur. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası