Isaac Asimov

2 Eyl 2019 yazarlar

Isaac Asimov Özgeçmişi

Isaac Asimov, 2 Ocak 1920 tarihinde Rusya’ da dünyaya geldi. Yahudi asıllı yazar ve biyokimyacı olan Asimov, eserleriyle birçok ödülün de sahibidir. 

Pek çok konuda yapıtları olmasına rağmen, bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile tanınmıştır. Kurgu olmayan çok sayıda eserinin yanı sıra fantezi dalında da yazmıştır. Dewey Ondalık Sınıflandırma sistemindeki Felsefe hariç tüm ana dallarda eserleri vardır. Asimov ortak görüşle bilim kurgu dalının ustasıdır. Robert A. Heinlein ve Arthur C. Clarke ile birlikte yaşadığı dönemde Üç Büyük bilim kurgu yazarından biri olarak kabul edilmiştir. 1941' de yayımlanan Nightfall adlı kısa bilim kurgu öyküsü, en ünlü bilim kurgu öykülerden biri olmuştur. Bu öykü Amerika’ da en iyi kısa bilim kurgu öyküsü seçilmiştir.  

1983' te olduğu by-pass ameliyatındaki kan naklinde kendisine verilen kan nedeniyle AIDS' e yakalandı ve 6 Nisan 1992' de bu hastalık yüzünden hayata gözlerini yumdu. Fakat AIDS' ten öldüğü gerçeği ölümünden on yıl sonra kamuoyuna açıklanmıştır. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası