İpek Ongun

2 Eyl 2019 yazarlar

İpek Ongun Özgeçmişi

İpek Ongun, 7 Ocak 1942 tarihinde Ankara’ da dünyaya geldi. 1998 yılında da Oriflame Firmasının 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucunda Yılın En Başarılı Kadın Yazarı seçilmiştir. 

1961 Yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’ nden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980’ de yayınlanan Mektup Arkadaşları’ yla başladı. Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi. Bunları izleyen Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış ve en beğenilen kitaplarındandır. Gençlik romanlarından sonra, gençlerin yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazmıştır. Adları, Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP tarafından Altın Kitaplar Ödülü’ nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından 1995 ve 1996 Meslek Hizmetleri Ödülü verilmiştir.  

Evli ve iki kız annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin' de devam ettirmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası