J.K. Rowling

2 Eyl 2019 yazarlar

J.K. Rowling Özgeçmişi

J.K. Rowling, 31 Temmuz 1965 tarihinde İngiltere’ de dünyaya geldi. Harry Potter serisini yazan yazar, dünyada en çok okunan fantastik bilim kurgu romanları arasına girdi. 

Rowling ilk eserini Tavşan adlı kitapla 6 yaşındayken yayınlamıştır. Ama Rowling’ in hayatını değiştiren eser Harry Potter’ dir. İsmini J. K. Rowling olarak kullanmasının sebebi, ilk kitabın yayımcısı Blommsbury' in korkusudur. Blommsbury; genç erkeklerin, kitabın yazarının kadın olduğunu öğrendiklerinde, kitabı okumamak istemesinler diye ismini erkek ismine benzetmek için J. K. Rowling şeklinde kullanmıştır. Rowling' in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Eser, çocukların gözünden alabildiğine engin bir hayal dünyasına seslendiğinden son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların en başına yükseldi. Doğal olarak yazar Rowling' de kitaptan edindiği 1 milyar doları aşan servetiyle bir kitap yazarak dolar milyarderliğine çıkan ilk kişi oldu. Rowling aynı zamanda İngiltere' nin en zengin kadını unvanını elde etmiştir.  

2012 yılında ise Boş Koltuk adlı kitabını yazarak ilk defa yetişkinler için bir kitap yazmıştır. Günümüzde de Harry Potter serisi en çok okunan seriler arasındadır. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası